16 lipca 2012

Abp Depo: rodzina jest celem ataku

(Abp Wacław Depo wygłosił homilię w czasie święta Matki Bożej Szkaplerzowej. Fot. Wojciech Barczynski / FORUM )

Historia dawna i dzisiejsza uczy nas, że antychrześcijańskie ideologie chcą położyć rękę na rodzinie i ją rozbić, aby móc kształtować według własnych zamysłów, niezgodnych nawet z naturą stworzenia – powiedział w czasie poniedziałkowej Eucharystii abp Depo.


Dzień 16 lipca to liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel. W Polsce święto to obchodzone jest jako Matki Bożej Szkaplerznej. W wielu miejscach odprawiane są uroczyste Msze święte z homiliami. Podobnie było w szydłowieckiej farze, gdzie Słowo Boże wygłosił abp Wacław Depo.

Wesprzyj nas już teraz!

Metropolita Częstochowski zwrócił uwagę, iż to właśnie podstawowa struktura społeczna, jaką jest związek kobiety i mężczyzny staje się głównym obiektem ataku środowisk wrogich chrześcijańskiej wierze i kulturze. -Dlatego rozumiemy, że to zadanie Kościoła o prawdę i Ewangelię zaczyna się w każdym naszym domu. Prosimy Maryję, Matkę Szkaplerzną, żeby nauczyła nas na nowo prawdy o naszym polskim domu, o polskiej rodzinie – dodał hierarcha.

– Trzeba nam uświadomić, że każda modlitwa od strony człowieka jest nie tylko potrzebą ducha, ale też rodzajem odpowiedzi na miłość Boga – mówił arcybiskup. Dodał, że „modlitwa jest spotkaniem dwóch pragnień: serca Bożego i serca ludzkiego”. – To jest nasza siła. Pomimo, że ideologie i wrogowie Kościoła zdają się nam wytykać grzechy, błędy i słabości. To jest paradoks naszej wiary, że my przez słabość zdobywamy siłę od Boga. Od konfesjonału do ołtarza, to jest nasza droga – podkreślił metropolita częstochowski.

Warto pamiętać, iż wielkim czcicielem Matki Bożej Szkaplerznej był bł. Jan Paweł II. Sam nosił szkaplerz i często do tego nabożeństwa zachęcał. Do Rodziny Szkaplerznej należą ludzie, którzy noszą szkaplerz, czyli szatę Maryi. Noszony obecnie jako część habitu przez wiele rodzin zakonnych, wywodzi się z wierzchniej szaty którą mnisi karmelitańscy przywdziewali na habit w czasie ręcznej pracy. Najczęściej szkaplerz, składający się z dwóch zszytych ze sobą prostokątów tkaniny, zakładany był przez głowę. Jeden płat materiału opadał na plecy, a drugi na piersi. Łacińskie słowo „scapulae” oznacza barki, ramiona, plecy.

Źródło: KAI.
tom

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram