2 stycznia 2013

„Dzisiaj świat wydaje się wyznawać nową religię globalnego ocieplenia” – mówił abp Wacław Depo, który celebrował 1 stycznia Mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. W przyszłości kościół ma być sanktuarium polskich świętych i błogosławionych. Kościół został zbudowany jako wotum wdzięczności za Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

W homilii abp Depo nawiązał do słów Benedykta XVI z orędzia na Światowy Dzień Pokoju z 2010 roku mówiąc, że „wątpliwości, jakie wyraża Magisterium Kościoła w odniesieniu do koncepcji środowiska, zainspirowanej biocentryzmem, wynikają stąd, że koncepcja ta znosi różnicę bytową i aksjologiczną między osobą ludzką a innymi istotami żyjącymi”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

 – Dziś, kiedy świat wydaje się wyznawać nową religię globalnego ocieplenia i zagrożenia dwutlenkiem węgla, Ojciec Święty przypomina, że nie można porównywać dzieła stworzenia z wartością człowieka i podkreśla mocno, że nie wolno człowieka ustawić na równi z naturą zwierząt. Dlatego Kościół nie zgadza się na kłamstwo. Chodzi o formułowanie całkiem poważnie różnego rodzaju ludobójczych postulatów. Jeden z nich głosi, że kraje bogate powinny płacić podatek za produkcję dwutlenku węgla a utworzony w ten sposób fundusz przekazywałby środki na aborcję w krajach ubogich, bo tam się rodzi – zdaniem klimatologów – za dużo dzieci, które wydychają dwutlenek węgla. To jest postulat jednego z ekspertów z Francji. I jeszcze mocniej powiedział, że tworzenie równowagi na ziemi wymaga eliminacji 300 tys. ludzi dzienne. To jest postulat za życiem, czy za śmiercią? – mówił metropolita częstochowski.

 

Abp Depo stwierdził, że przy tym jubileuszu przypominamy wartość każdego bez wyjątku człowieka, abyśmy nie byli niewolnikami tego świata, ale mieli prawo być dziećmi i dziedzicami Boga. – Prośmy więc Maryję, aby wyprosiła nam łaskę odpowiedzialnego życia. Naszym zadaniem jest otwarcie na Boga w życiu człowieka. Benedykt XVI przed rokiem życzył Polakom, aby zdobyli nowe pragnienie zaufania Bogu we wszystkim. To nasze zadanie, tego nas uczy Maryja – powiedział abp Depo.

 

Kościół na radomskim Idalinie zbudowano jako wotum wdzięczności za posługę Prymasa Tysiąclecia. Cześć kardynałowi Wyszyńskiemu oddano przez fakt uformowania bryły świątyni na wzór rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która była tytularnym kościołem kardynalskim Prymasa Polski. Patronem kościoła i parafii jest św. Stefan, którego pamięć Kościół obchodzi 3 sierpnia każdego roku. Ten dzień był dla kardynała Stefana Wyszyńskiego dniem urodzin i imienin, a także przyjęcia święceń kapłańskich w 1924 roku.

 

Budowę kościoła rozpoczęto w sierpniu 1983 roku według projektu Henryka Włodarczyka z Radomia. Świątynia jest typu bazylikowego, o trzech nawach i z prezbiterium zamkniętym prostą ścianą z trzema oknami. W maju br. w centralnej części prezbiterium umieszczono tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram