Abp Andrzej Dzięga podziękował kilkudziesięciu lekarzom z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, którzy podpisali w ubiegłą niedzielę Deklarację Wiary Lekarzy. Dokument zobowiązuje do wierności Bogu i chrześcijańskiemu sumieniu.
Tydzień temu podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę trzy tysiące osób podpisało się pod Deklaracją Wiary Lekarzy. W dokumencie podkreśla się, że ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci. Pomysł Deklaracji wyszedł od przyjaciółki Jana Pawła II dr Wandy Półtawskiej. To również wotum wdzięczności służby zdrowia za kanonizację polskiego papieża.
Wesprzyj nas już teraz!
Metropolita szczecińsko-kamieński w specjalnym oświadczeniu zwraca uwagę, że dokument wywołał w niektórych mediach krytykę, której podstawą „jest lansowana ostatnio w Polsce teza, iż każdy lekarz musi wykonywać wszystkie zabiegi i procedury medyczne, dopuszczone prawem państwowym, o których wykonanie jest poproszony przez pacjenta, lub którego wykonanie jest mu zlecone przez pracodawcę, a jeśli odmawia, sam musi wskazać kolegę, który tej czynności dokona”.
Hierarcha podkreślił, że lekarze w dokumencie potwierdzają, że „będą konsekwentnie leczyli swoich pacjentów, czyli będą chronili życie i zdrowie każdego człowieka od poczęcia (co w praktyce oznacza: od momentu medycznego stwierdzenia zaistnienia życia człowieka) aż do jego naturalnej śmierci. Lekarze ci potwierdzają jednocześnie wolę stosowania niezmiennej od wieków podstawowej zasady etyki lekarskiej, iż nie będą świadomie współdziałać w zadawaniu śmierci komukolwiek, także przez podawanie środków śmiercionośnych, chociażby wpisane były one niesłusznie na listę lekarstw”.
Metropolita szczecińsko-kamieński podkreśla, że „tak zwana klauzula sumienia, czyli prawna gwarancja wolności lekarza do odmowy zadawania śmierci, musi być respektowana przez każdy system mądrego prawa. Lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci i wszyscy, od których zależy medyczna ochrona zdrowia i życia ludzkiego, mają prawo także do jej konsekwentnego stosowania w Polsce”.
Arcybiskup zakończył słowami: – Modlę się za Was, nasi kochani lekarze i dziękuję Wam wszystkim za mądrość i za odwagę. Modlę się też za wszystkich, od których zależy promulgowanie oraz interpretacja prawa w Polsce, aby nie bali się być ludźmi dobrymi i mądrymi.
Źródło: KAI
ged