Abp Stanisław Gądecki 3 stycznia podczas spotkania opłatkowego z dziennikarzami wyraził nadzieję, że prawo prasowe uwzględni postulat klauzuli sumienia zarówno w odniesieniu do mediów publicznych, jak i mediów prywatnych. „Chodzi o to, żeby każdy dziennikarz mógł odmówić zmiany swojej publikacji przez redaktora i wydawcę, jeśli jest ona sprzeczna z wyznawanymi przez niego poglądami” – tłumaczył abp Gądecki.
Zdaniem metropolity poznańskiego autentyczna komunikacja domaga się cywilnej odwagi, a pracownicy mediów nie mogą zadowalać się prawdami częściowymi czy prowizorycznymi, by szukać i przekazywać to, co stanowi fundament i sens ludzkiego życia.
Wesprzyj nas już teraz!
– Przekaz prawdy jest utrudniony, kiedy przemysł medialny zaczyna służyć sobie samemu, kierując się wyłącznie dążeniem do zysku, tracąc poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne – przekonywał dziennikarzy abp Gądecki. Metropolita poznański zauważył, że nierzadko media bywają używane nie po to, by ułatwić komunikację, ale by ustawiać jednych przeciwko drugim, by zniekształcać rzeczywistość, narzucić i usprawiedliwić wypaczone wzory życia osobistego, rodzinnego i społecznego.
– W dziedzinie środków społecznego przekazu niezbędna jest „ info-etyka”, podobnie jak w dziedzinie medycyny i badań naukowych związanych z życiem potrzebna jest bioetyka – podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski. Abp Gądecki zachęcał dziennikarzy, by zaangażowali się w przekazywanie prawdy, dobra i piękna, które płyną z Ewangelii. – Ewangelia jest codziennym pokarmem, a nie chwilową atrakcją. Nie jest przedmiotem konsumpcji czy powierzchownej przyjemności, ale jest darem, który wymaga wolnej odpowiedzi. Choćby była głoszona w przestrzeni wirtualnej, zawsze wymaga wcielenia jej w świat rzeczywisty – mówił metropolita.
KAI
mat