19 października 2018

Abp Gądecki na Synodzie Młodych o relacji do trzeciej części Instrumentum laboris

(fot. episkopat.pl)

Dzisiejsze przedpołudnie poświęcone było pracy w grupach nad przyjęciem relacji do 3 części Instrumentum laboris. Dyskutowano nad tym, co oznacza przekaz wiary oraz jak wyraża się działanie Boże. Podjęto również temat trudności, jakie młodzi napotykają na swojej drodze.

 

W kwestii przekazu wiary, potrzeba dużej współpracy ze strony kapłanów, wspólnot chrześcijańskich i pomocników duszpastersklch, aby wypracować itinerarium towarzyszenia, rozeznania i integracji. W tej przestrzeni ukazują się niemałe braki, jak chociażby mała współpraca podmiotów kościelnych w kwestii przekazu wiary. Często brakuje też odniesienia dialogicznego czyli wspólnego odniesienia do prawdy – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

W relacji zostały dostrzeżone różne formy dotarcia do młodych z przekazem, m.in. poprzez sport, muzykę. – Relacja podkreślała także ważną rolę parafii, oratorium jako miejsca przygotowanego przez dorosłych dla młodych, które daje duże możliwości spotkania, przyjaźni, sportów, czyli przeżyć ludzkich i duchowych – zauważył abp Gądecki.

 

W relacji zwrócono także uwagę na trudności, jakie napotykają młodzi kapłani. – Chodzi o to, aby młodzi kapłani przejmowali odpowiedzialność za formację młodych. Zdarza się, że młodzi kapłani uciekają w spokojniejsze środowiska pracy duszpasterskiej, gdzie znajdują uznanie – stwierdził abp Gądecki.

 

Druga część spotkania przedpołudniowego poświęcona była dyskusji nad propozycjami do Instrumentum laboris. – Dotyczyły one u nas punktu 149. Czyli konieczności pewnej synergii między naukami humanistycznymi a naukami dotyczącymi spraw Bożych. Wypłynęło to przy okazji szkół i uniwersytetów katolickich, które dobrze przygotowują młodych do pracy, ale niekoniecznie do życia wiarą – powiedział abp Gądecki.

 

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie