Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski goszcząc na antenie TVN24 komentował podpisanie przez głowę polskiego państwa ustawy gwarantującej finansowanie in- vitro ze środków publicznych. Jak wskazywał abp Gądecki, zdaje się, że Andrzej Duda zwyczajnie uległ politycznej presji i zignorował moralny aspekt zapłodnienia pozaustrojowego.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro ze środków publicznych. Zapowiedział też, że dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, na początku stycznia złoży projekt ustawy zapewniający finansowanie ze środków publicznych także innych metod radzenia sobie z nią, w tym form leczenia.
Wcześniej tego samego dnia abp Gądecki zwrócił się do prezydenta z prośbą o odmowę podpisania ustawy lub skierowanie jej do TK.
Wesprzyj nas już teraz!
W specjalnym oświadczeniu abp Gądecki podkreślał, że metoda in vitro to „eksperymentowaniem na człowieku” i zaapelował o „stworzenie narodowego programu prawdziwego leczenia niepłodności”.
Komentując decyzję prezydenta duchowny powiedział w TVN24, że „oświadczenie o in vitro zostało przygotowane właśnie w związku z tym, że ludzie mają trudności w zrozumieniu tego problemu”. – Dlatego, że nie rozumieją tych kwestii bioetycznych, które są dość skomplikowane – dodał.
Według abp. Gądeckiego, „zasadniczo każdy rozumuje tak: lepiej mieć dziecko, niż dziecka nie mieć”. – O naprotechnologii też nic specjalnie się nie mówi – ubolewał poznański metropolita.
– W podobny sposób problem traktuje pan prezydent, myśląc o tym, że lepiej, żeby były dzieci, niż żeby tych dzieci nie było – ocenił przewodniczący KEP. – To wskazuje też na niezrozumienie całego problemu, który, niestety, do tej świadomości chrześcijańskiej nie dotarł. Być może to jest za szybko. Być może potrzeba więcej czasu, żeby wytłumaczyć i tego pozytywnego rezultatu się spodziewać. Praktycznie ta decyzja prezydenta wygląda tak, jakby (to było) pójście za głosem tłumu, bez oglądania się na same kwestie bioetyczne – stwierdził.
(PAP)/ oprac. FA