10 lutego 2023

Abp Gądecki podsumowuje Zgromadzenie Kontynentalne Synodu. Nie chodziło o rozeznanie tylko o syntezę

(abp Stanisław Gądecki. źródło: twitter.com / Rzeczpospolita)

„W pierwszej części Zgromadzenia nie chodziło o jakieś rozeznanie, co jest prawdziwe, a co jest nieprawdziwe, co jest od Ducha Świętego, a co nie jest, tylko o syntezę tego, co zostało powiedziane i co ma potem zostać przekazane na spotkaniu synodalnym w Rzymie” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Podsumowując pierwszą część Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego, przewodniczący Episkopatu Polski zaznaczył, że tekst, który został przedstawiony jako rezultat zbierający wszystkie opinie i główne akcenty, jakie pojawiły się w trakcie trzech dni obrad, jest nieformalny. „Dokument nie został przyjęty w takim sensie, że domaga się dalszych dopowiedzeń. Sam Sekretariat ma jeszcze pracować nad tą syntezą i czeka na dopowiedzenia ze strony uczestników Synodu, także tych uczestniczących w formie online” – podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zauważył, że „w pierwszej części Zgromadzenia nie chodziło o jakieś rozeznanie, co jest prawdziwe, a co jest nieprawdziwe, co jest od Ducha Świętego, a co nie jest, tylko chodziło o syntezę tego, co zostało powiedziane i co ma potem zostać przekazane na spotkaniu synodalnym w Rzymie” – wskazał.

Wesprzyj nas już teraz!

Abp Gądecki podkreślił, że 10 lutego rozpoczęło się spotkanie w gronie przewodniczących Konferencji Episkopatów albo ich zastępców, którzy ich reprezentują. „Jest to spotkanie biskupów między biskupami, braci między braćmi. Ta forma nie powinna zmieniać tenoru tego, co zostało powiedziane w pierwszej części, ale powinna przynieść pogłębienie tematu i większe rozeznanie” – przyznał.

Przypomnijmy, że podczas obrad Zgromadzenia Kontynentalnego Synodu pojawiły się też oczekiwania zmiany stanowiska Kościoła wobec związków pozamałżeńskich, takich jak związki rozwodników czy związki homoseksualne.

Wcześniej w podobnym tonie wypowiadała się także delegacja niemiecka; przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing wezwał też do położenia jeszcze większego nacisku na sprawę wykorzystywania seksualnego. Delegacja francuska domagała się z kolei głębokich zmian w Kościele w odpowiedzi na kryzys.

Przeciwko tego rodzaju głosom wystąpiło z kolei wiele delegacji z Europy Południowej i Wschodniej. Przykładowo mówca z delegacji litewskiej przestrzegał przed „fałszowaniem nauki chrześcijańskiej” oraz przed dokonywaniem zmian w strukturze Kościoła. Wskazywał też, że w jego kraju nikt nie oczekuje kapłaństwa kobiet.

 

Źródło: KAI, Katholisch.de

Oprac. WMa

Polski delegat na synod w Pradze: Mało mówi się o grzechu i nawróceniu

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 33 146 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram