2 września 2018

Abp Gądecki: prawna zgoda na aborcję eugeniczną reliktem ideologii nazistowskiej

(Abp Stanisław Gadecki Fot: Krystian Maj/FORUM )

Prawna zgoda na zabijanie podejrzanych o ciężką chorobę dzieci w łonach matek jest „reliktem dawnych teorii eugenicznych, czyli nauk dążących do doskonalenia ludzkiej rasy”, co stanowiło istotny element ideologii nazistowskiej – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

 

Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. na zakończenie wielkiego odpustu w sanktuarium Narodzenia NMP w Tulcach. Abp Gądecki w kontekście obchodów święta Narodzenia NMP zauważył, że warto podjąć postulat „usunięcia z polskiego prawa kwestii aborcji eugenicznej, czyli prawa do zabijania – z powodu uszkodzenia płodu – jeszcze nienarodzonych dzieci”. Jak mówił, „prawna zgoda na zabijanie tych dzieci jest reliktem dawnych teorii eugenicznych, czyli nauk dążących do doskonalenia ludzkiej rasy”, co stanowiło istotny element ideologii nazistowskiej.

 

Dar nowego dziecka, które Pan powierza ojcu i matce, ma swój początek w przyjęciu, jest kontynuowany przez opiekę podczas życia doczesnego, a jego celem ostatecznym jest radość życia wiecznego – mówił abp Gądecki. Niestety, nie wszystkie dzieci, które przychodzą na świat, są chciane i oczekiwane. – Jeśli dziecko przychodzi na świat w niechcianych okolicznościach, to rodzice lub inni członkowie rodziny, powinni uczynić wszystko, co w ich mocy, aby je przyjąć jako dar Boga i podjąć odpowiedzialność, aby je przyjąć z otwartością i miłością – powiedział metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał też, że dawne instytuty eugeniczne otrzymały po wojnie nazwę instytutów genetycznych, a cel ich badań nazywa się dzisiaj „zdrowiem reprodukcyjnym”. Zaznaczył, że w konstytucji polskiej każdemu człowiekowi przysługuje prawna ochrona życia, które jest fundamentalnym dobrem człowieka.

 

Skoro zaś podstawowym kryterium oceny poziomu cywilizacji jest kryterium konstytucyjnych gwarancji ochrony życia ludzkiego, odbieranie takiego prawa dzieciom chorym nie przynosi chluby III Rzeczypospolitej – stwierdził metropolita poznański. Podkreślił, że „aborcja eugeniczna nie tylko godzi w wartość ludzkiego życia, ale jest już anachronizmem z punktu widzenia współczesnej nauki”.

 

Źródło: KAI

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie