20 września 2023

Abp Gądecki: wydaje się, że mamy do czynienia z największym kryzysem Kościoła w Niemczech od czasów reformacji

(FOT. FLICKR.COM / EPISKOPATNEWS)

Dziś wydaje się, że mamy do czynienia z największym kryzysem Kościoła w Niemczech od czasów reformacji – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Tagespost”.

 

Metropolita poznański uważa, że istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że źle zrozumiana reforma chrześcijaństwa ponownie doprowadzi do podziału Kościoła, który rozprzestrzeni się na sąsiednie kraje.

Wesprzyj nas już teraz!

Ważne jest, aby właściwie zrozumieć znaczenie upomnienia braterskiego. – Niektórym może się to kojarzyć z wywyższeniem jednych nad innymi, ale my robimy to ze łzami – powiedział arcybiskup w rozmowie z gazetą.

Hierarcha podkreślił aktualność listu, który skierował do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec biskupa Georga Baetzinga w lutym w sprawie niemieckiej „drogi synodalnej”.

Zdaniem abp. Gądeckiego, oderwanie w Niemczech teologii akademickiej od duszpasterstwa doprowadziło do problemów, pisze „Tagespost”. W teologii chodzi ostatecznie o zbawienie człowieka, dlatego profesorowie powinni być w stałym kontakcie z duszpasterstwem – powiedział przewodniczący KEP. Przestrzegł on też przed „kompleksami niższości” teologów wobec naukowców innych dyscyplin.

Abp Gądecki z niepokojem oczekuje zbliżającego się Synodu Biskupów na temat synodalności. Dostrzega trudności tam, gdzie procesy sekularyzacji i dechrystianizacji kultury postępują stosunkowo szybko. Na przykład „inkluzja”, zgodnie z definicją ONZ, odnosi się tylko do włączenia osób niebinarnych do społeczeństwa. Koncepcja tak zwanych osób niebinarnych nie jest jednak częścią klasycznego słownictwa teologii chrześcijańskiej. – Czy jest właściwe, aby Kościół – poszukujący nowego języka komunikacji z ludźmi dzisiaj – przyjmował terminy z politycznego języka ONZ, za którym często kryje się ideologia? – pytał abp Gądecki. Zwrócił uwagę, że w dyskusji synodalnej teologiczną kategorię „duszpasterstwa” często zastępuje się socjologiczną kategorią „elity”. – Może to prowadzić nie tylko do klerykalizmu, ale także do klerykalizacji świeckich pod pozorem promowania laikatu – zaznaczył przewodniczący KEP i dodał, że w procesie synodalnym nie oczekuje od Kościoła jakichś zmian dogmatycznych.

pap logo

Źródła: PAP, KAI

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(25)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram