Wychowanie nie jest sprawą obojętną, zwłaszcza dzisiaj wobec aktywności ruchu ideologicznego dążącego do zamieszania w pojęciu płci i wprowadzenia chaosu w życiu ludzi, aby potem łatwiej nimi manipulować – stwierdził abp Stanisław Gądecki. Przestrzegł jednocześnie rodziców przed oddawaniem sprawy wychowania dzieci w całości instytucjom, które powołane są do tego, aby wspierać ich wysiłki, a nie zastępować rodzinę w przekazywaniu wartości.
Nowo wybrany przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył dziś w IV Śremskim Forum Edukacyjnym, odbywającym się w Śremie w Wielkopolsce pod hasłem: „Wychowanie do pełni człowieczeństwa. O męskości i kobiecości w świecie współczesnym”.
Wesprzyj nas już teraz!
Śremskie Forum Edukacyjne organizowane jest, jak wyjaśnia KAI Maria Podzerek, dyrektorka szkół katolickich działających w Śremie w ramach Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury (KCEK) im. Jana Pawła II, przede wszystkim z myślą o osobach w jakikolwiek sposób zaangażowanych w wychowanie młodego pokolenia, m.in. nauczycielach, wychowawcach i rodzicach.
Otwierając tegoroczne Forum, abp Gądecki, który od pierwszej jego edycji objął to wydarzenie swoim honorowym patronatem, podkreślił szczególną odpowiedzialność, jaka spoczywa dziś na wychowawcach, nie tylko katolickich, za kształtowanie kolejnych pokoleń Polaków. Przestrzegł jednocześnie rodziców przed oddawaniem sprawy wychowania dzieci w całości instytucjom, które powołane są do tego, aby wspierać ich wysiłki, a nie zastępować rodzinę w przekazywaniu wartości.
– Wychowanie nie jest sprawą obojętną, zwłaszcza dzisiaj wobec aktywności ruchu ideologicznego dążącego do zamieszania w pojęciu płci i wprowadzenia chaosu w życiu ludzi, aby potem łatwiej nimi manipulować – stwierdził przewodniczący KEP. Wyraził on również uznanie dla organizatorów Forum, że wychodzą naprzeciw potrzebom rodziców i nauczycieli nie bojąc się przy tym podejmować trudnych i aktualnych tematów.
– Ufam, że to spotkanie pomoże w pogłębieniu wiedzy i umocnieniu ducha, aby potem owocowało w pięknym dzieciństwie i młodości wychowanków, a ostatecznie także w stabilności i sile polskich rodzin – zaznaczył abp Gądecki.
Gośćmi tegorocznego Forum był m.in. wybitny pedagog prof. Aleksander Nalaskowski, dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który przestrzegał przed manipulowaniem prawami natury, czego próby widoczne są dziś, gdy dąży się na siłę do zmiany płci człowieka.
– Manipulowanie przy naturze ludzkiej płci ma charakter czysto kulturowy i prowadzi do zniszczenia poczucia przyzwoitości. Tymczasem człowiek, wbrew temu, co próbuje się nam dzisiaj wmówić i narzucić, nie może zmienić swojej płci, z którą się rodzi – zaznaczył prof. Nalaskowski.
Jego zdaniem już od wielu lat społeczeństwa europejskie przyzwyczajane są do pewnych zachowań, m.in. związanych z dziedziną ludzkiej płciowości, aby tym łatwiej wprowadzać potem zmiany do kultury i obyczajowości. – Jeśli natomiast nie da się zmienić myślenia, naturalnego poczucia przyzwoitości i wykorzenić wartości, to stara się je wyśmiać, wyszydzić i zdyskredytować, aby tym samym je unicestwić – przekonywał pedagog.
KAI, kra