Pasterze Kościoła w Niemczech powinni przemyśleć funkcjonowanie struktur kościelnych. Tak, by nie było wątpliwości, że najważniejsza jest wiara – podkreśla arcybiskup Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego i osobisty sekretarz biskupa Josepha Ratzingera.
– Można podważać dogmaty i to nikomu nie sprawia przykrości, nikt z tego powodu nie jest ekskomunikowany. Czy niepłacenie podatku kościelnego jest większym przestępstwem przeciwko wierze niż występowanie przeciwko samym prawdom wiary? – pytał arcybiskup Georg Gänswein w rozmowie z gazetą „Schwäbische Zeitung”. – Powstaje następujące wrażenie: tak długo, jak w grę wchodzi wiara, to nie jest tak tragicznie. Ale jak tylko w grę wejdą pieniądze, to zabawa się kończy – dodawał.
Wesprzyj nas już teraz!
Praktyka ekskomunikowania katolików, którzy odmawiają płacenia podatku kościelnego, powinna ulec zmianie – podkreśla hierarcha. – Komu służy ogromne bogactwo diecezji, jeżeli wiara coraz bardziej zanika? – pytał abp Gänswein. Dlatego też, jak ocenił, należy przemyśleć sposób finansowania Kościoła w Niemczech. – Wiele pieniędzy daje wiele możliwości, kryje w sobie jednak groźbę zaduszenia – dodał prefekt Domu Papieskiego.
Według arcybiskupa Gänsweina w Niemczech należy zmienić sam sposób głoszenia wiary. Obecnie można odnieść wrażenie, że Kościół w Niemczech po prostu nie jest w stanie głosić jej tak, by ludzie dostrzegali w niej „coś wielkiego i pięknego, co ubogaca i pogłębia życie”.
Źródło: kath.net
pach