17 czerwca 2025

Abp Gänswein odwiedził grób Franciszka. Mówi o „zakończonym pojednaniu”

(fot. prtscr/youtube/EWTN | Katholisches Fernsehen weltweit)

Wiele mówiło się o konflikcie, jaki dzielił swojego czasu byłego sekretarza Benedykta XVI abp Georga Gänsweina i papieża Franciszka. Niemiecki biskup krytykował zmarłego Ojca świętego m.in. w swojej książce „Tylko prawda”. W czasie niedawnego wywiadu obecny nuncjusz apostolski w Krajach Bałtyckich stwierdził, że między nim, a argentyńskim papieżem doszło ostatecznie do pojednania. 

Według arcybiskupa Georga Gänsweina on i niedawno zmarły papież Franciszek rozstali się bez wzajemnej niechęci. Chociaż nie zawsze było to łatwe, pewne trudności i napięcia zostały rozwiązane już na początku 2024 r., powiedział były osobisty sekretarz Benedykta XVI w wywiadzie dla telewizyjnej stacji katolickiej EWTN.

Podczas wizyty w Rzymie z okazji pierwszej rocznicy śmierci Benedykta XVI obecny nuncjusz apostolski w Krajach Bałtyckich  spotkał się również z Franciszkiem. Według abp Gänsweina, ta krótka audiencja była „momentem procesu odprężenia”. Jego późniejsza nominacja na nuncjusza była z pewnością tego wynikiem. Kilka miesięcy później nastąpiła kolejna „bardzo serdeczna” audiencja dla arcybiskupa jako nuncjusza. – To trzyetapowy proces, który ponownie dał mi wewnętrzny spokój – powiedział abp Gänswein.

Wesprzyj nas już teraz!

W zeszłym tygodniu 68-letni duchowny ponownie udał się do Watykanu, aby wziąć udział w spotkaniu nuncjuszy apostolskich z nowym papieżem Leonem XIV. Przy tej okazji odwiedził również grób Franciszka w papieskiej Bazylice Santa Maria Maggiore. Abp Gänswein odmówił tam modlitwę, która jak podkreślił „również zakończyła pojednanie”.

KAI/ oprac. FA

Abp Gänswein krytykuje papieża Franciszka. Benedykt XVI miał uznać, że Franciszek chce go „pilnować”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Zatrzymaj ideologiczną rewolucję. Twoje wsparcie to głos za Polską chrześcijańską!

mamy: 237 015 zł cel: 500 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram