13 maja 2016

Abp Henryk Hoser: eutanazja i aborcja są elementami kultury przeciwnej naturze człowieka

(Fot. Krystian Maj/FORUM)

Eutanazja stała się dziś elementem kultury, która nie respektuje ludzkiej natury – stwierdził abp Henryk Hoser. Ordynariusz warszawsko-praski był 12 maja gościem forum dyskusyjnego „Wątpię – Szukam – Odnajduję”, które od października organizowane jest w stołecznej parafii NMP Matki Pięknej Miłości. W ramach spotkań rozmawiano o miejscu kultury i religii w przestrzeni życia publicznego.

 

W wystąpieniu „Radość życia a współczesne spory bioetyczne” abp Hoser zwrócił uwagę, że współczesna cywilizacja nie szanuje życia jako takiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W społeczeństwie zmaterializowanym w którym dąży się jedynie do przyjemności i które gloryfikuje zdrowie oraz urodę, nie ma już miejsca na cierpienie. W związku z tym próbuje się rozwiązać problemy życiowe poprzez ich eliminację, stąd tak popularna jest dziś aborcja i eutanazja. Jednym słowem, procesy letalne są dziś na porządku dziennym bo medycyna już nie tylko chroni ludzkie życie pod każdą postacią do końca, ale również powoduje śmierć – stwierdził abp Hoser.

 

Najbardziej wrażliwymi okresami istnienia człowieka jest początek jego życia oraz schyłek czyli tzw. okres terminalny, kiedy jest on najbardziej zależny od innych – zaznaczył prelegent. Dlatego po tym, jak człowiek traktowany jest w tych fazach życia, można poznać jaka antropologia kryje się za dana etyką.

 

Mówiąc o aborcji abp Hoser wspomniał o kwestii płynnego przesuwania granic ludzkiego człowieczeństwa. Wówczas stosowane są dowolnie kryteria. Tymczasem zupełnie zapomina się, że od tego podstawowego prawa jakim jest prawo do życia zależą wszystkie inne normy.

 

W sytuacji choroby terminalnej niezwykle ważna jest diagnostyka, by nie tylko nie skracać na siłę ludzkiego życia w imię uleżenia w cierpieniu, ale także nie stosować tego co nazywamy uporczywą terapią – powiedział prelegent.

 

W ubiegłych miesiącach podczas forum dyskusyjnego „Wątpię – Szukam – Odnajduję” dyskutowano m.in. na temat współczesnych autorytetów i miejsca celebrytów w przestrzeni sakralnej i świeckiej. Mówiono o parafii jako wspólnocie ewangelizacyjnej oraz kulturze jako szansie na dialog ze światem. Podjęto również zagadnienie cierpienia, choroby i śmierci. Wśród zaproszonych gości zaleźli się ks. dr Zenon Hanas SAC, ks. prof. Witold Kawecki CSsR, o. dr Wojciech Kluj czy dr Grzegorz Łęcicki.

 

KAI

MWł

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram