14 sierpnia 2013

Abp Hoser: Bóg, honor i ojczyzna – te wartości powinny budować każde państwo

(fot. Tomasz Paczos / Forum)

„Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku było wynikiem potrójnego cudu: jedności narodowej, sztuki militarnej Polaków oraz Bożej Opatrzności” – podkreśla abp Henryk Hoser. Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego, obchody 93. rocznicy „Cudu nad Wisłą” są dla nas nie tylko ważną lekcją historii, ale przede wszystkim szkołą mądrości, która uczy, że są w życiu takie wartości jak Bóg, Honor i Ojczyzna, za które wato zapłacić nawet najwyższą cenę.

 

„Wydarzenia roku 1920 były jednym z tych rzadki momentów w naszej narodowej historii, kiedy to wszystkie siły społeczne zjednoczyły się w walce w obronie niepodległości i wolności kraju. Podejmując wspólny wysiłek Polacy mieli poczucie odpowiedzialności za świeżo odzyskaną niepodległość i suwerenność” – zauważył abp Hoser. Jak zaznaczył – jednym z ważnych i namacalnych przejawów jedności narodowej, obok mobilizacji wojskowej, było zaangażowanie religijne.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Począwszy od biskupów a skończywszy na zwykłych prostych ludziach, na terenie stolicy trwała nieprzerwana modlitwa o ocalenie Polski przed nawałą bolszewicką. I zostaliśmy wysłuchani” – podkreślił bp warszawsko-praski, nazywając to dowodem wyraźnej ingerencji Opatrzności Bożej w historię krajów i narodów. – „W nocy z 14 na 15 sierpnia miał także miejsce cud objawienia się Najświętszej Maryi Panny nad oddziałami armii czerwonej, wywołując popłoch w jej szeregach, co jest udokumentowane świadectwami wielu uczestników wydarzeń sprzed 93 lat – przypomniał abp Hoser.

 

Jego zdaniem, uczestnictwo w obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej jest ważnym czynnikiem kultywowania naszej pamięci historycznej, która przez wiele pokoleń była ukrywana bądź zakłamywana. „Wydarzenia roku 1920 przypominają bowiem Polakom, że są w życiu wartości nadrzędne takie jak: Bóg, Honor i Ojczyzna, za które warto zapłacić nawet najwyższą cenę”.

 

„Morale społeczeństwa oraz jedność wiary i wiedzy są tym, co buduje każde państwo. Świadczą bowiem o odpowiedzialności i szerokim spojrzeniu, które nie ogranicza się jedynie do doraźnych i partykularnych korzyści” – stwierdził abp Hoser.

 

Przypomniał, że w okresie międzywojennym państwo Polskie było przez obywateli szanowane. Stanowiło wartość nadrzędną jako organizacja władzy, która służy nardowi. Obecnie możemy obserwować dramatyczne załamanie się idei dobra wspólnego, które staje się coraz bardziej dobrem indywidualnym, a w związku z tym jest rozdrapywane jako fragmenty realizacji indywidualnego trybu życia – ubolewa arcybiskup.

 

„Dopiero momenty krytyczne, momenty przełomu ujawniają głębokie fundamenty każdego społeczeństwa i każdego narodu, które składa się na to dobro wspólne” – powiedział abp Hoser.

 

Centralne uroczystości 93. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej zainauguruje wieczorem 14 sierpnia uroczysta Msza św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Następnego dnia przed południem odbędzie się Eucharystia na Cmentarzu Poległych w Ossowie, a wieczorem na Cmentarzu Żołnierzy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie.

 

 

 

KAI, kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 155 887 zł cel: 300 000 zł
52%
wybierz kwotę:
Wspieram