Abp Jędraszewski przypomniał w kazaniu znaczenie krzyża w dziele naszego zbawienia. „Męka Jezusa jest najwyższym świadectwem miłości Ojca do nas. Dlatego krzyż Chrystusa, na którym dokonało się nasze zbawienie, i na którym oddał On najwyższą chwałę Ojcu, jest nie tyle narzędziem hańby, ile przede wszystkim tronem chwały, królewskim tronem Chrystusa” – mówił metropolita łódzki.
Znaczenie krzyża podkreśla jeszcze napis, który Piłat kazał na nim umieścić. „Miało to być szyderstwo. Ale przecież ten napisał przekroczył szyderstwo i stał się objawieniem najwyższej Prawdy” – przypominał pasterz Kościoła w Łodzi.
Wesprzyj nas już teraz!
„Królewski tron Krzyża, z którego rozbrzmiewa na cały świat pragnienie, aby miłość ogarnęła cały świat, owa iskra miłosierdzia Bożego, która miałaby rozpalić skamieniałe ludzkie serca, by stały się na nowo sercami ludzkimi, żywymi, tętniącymi miłością” – zauważał abp Jędraszewski.
Metropolita łódzki podkreślił, że przed chwalebny krzyż Chrystusa kierujemy dwie prośby. „Pierwsza, by także wobec każdej i każdego z nas, wypełniło się to, co powiedział Pan Jezus: »a ja, kiedy będę wywyższony, pociągnę wszystkich do siebie«. Prosimy Ciebie Chrystusie przybity do krzyża, przyciągnij mnie do siebie, przyciągnij pokonując moją słabość, mój opór, moje lenistwo i małoduszność serca, mój grzech i moje tchórzostwo. Daj, abym znalazł się ostatecznie i na zawsze u stóp tego tronu” – prosił abp Jędraszewski.
„Drugie błaganie , które kierujemy do Chrystusa wywyższonego nad Ziemię, zawieszonego między Niebem a Ziemią, aby wypełniła się, także wobec nas, ta prośba, którą Jezus skierował do Matki, aby ona nas obdarzyła swoja miłością, prawdziwie matczyną” – wyliczał metropolita łódzki.
Źródło: KAI
luk