Na Zamku Królewskim w Warszawie arcybiskup Józef Michalik i patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I podpisali przesłanie wzywające do polsko – rosyjskiego pojednania.
Wesprzyj nas już teraz!
Sygnatariusze dokumentu podkreślają, że naród polski i rosyjski łączy nie tylko historia i wielowiekowe sąsiedztwo, ale także chrześcijańskie dziedzictwo Wschodu i Zachodu. Jednak – czytamy w podpisanym dokumencie – grzech, ludzka ułomność, naciski polityczne doprowadzały do wzajemnej obcości i wrogości między narodami.
Abp. Michalik i patriarcha Cyryl I podejmują więc, jak czytamy w dokumencie, nowe wysiłki by przybliżyć oba narody, a także Kościół i Cerkiew. To dialog ma doprowadzić do lepszego poznania i pojednania zakładającego wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem.
Przesłanie wzywa do pojednania, zakładając jednak pamięć o przeszłości w „oparciu o pełną prawdę”. Sygnatariusze wzywają do dialogu mimo ran, wzajemnych pretensji i oskarżeń.
W dokumencie znajduje się także zapis dotyczący laicyzacji i indyferentyzmu religijnego. Hierarchowie podkreślają, że Kościół w Polsce i Cerkiew w Rosji podejmują starania, aby życie społeczne i kultura obu narodów nie zostało pozbawione podstawowych wartości moralnych, opartych na Ewangelii.
W dokumencie określone są zagrożenia przed jakimi stanęły narody polski i rosyjski. „Promuje się aborcję, eutanazję, związki osób jednej płci, które usiłuje się przedstawić jako jedną z form małżeństwa, propaguje się konsumpcjonistyczny styl życia” – czytamy w przesłaniu.
Sygnatariusze wezwali do poszanowania życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Przypomnieli również, że „trwałą podstawę każdego społeczeństwa stanowi rodzina jako stały związek mężczyzny i kobiety”.
Przy podpisaniu przesłania obecni byli: Józef Glemp, Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, liczni biskupi oraz przedstawiciele Świętego Synodu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Władze państwowe reprezentują: wicepremier Waldemar Pawlak, ministrowie Michał Boni i Bogdan Zdrojewski.
Źródło: KAI
ged