We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. W tym dniu odprawiane są uroczyste msze święte, podczas których udziela się sakramentu chorych. Biskupi odwiedzają także pacjentów szpitali.
Arcybiskup Józef Michalik przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęca do pochylenia się z troską nad chorymi. – Nie zostawiajmy chorych samych na uboczu naszego życia. Oni także swoją chorobą uczą nas życia i także swoją chorobą pomagają Chrystusowi cierpiącemu i umierającemu na Krzyżu dopełnić to, czego Jego męce nie dostawało. Bo w Jego męce zostawione jest miejsce dla każdego chorego, dla każdego cierpienia – powiedział hierarcha.
Wesprzyj nas już teraz!
„Musimy być jak miłosierny Samarytanin, zjednoczeni z Bogiem i chętni do pomocy cierpiącym” – zwraca uwagę Benedykt XVI w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego. Papież pisze też o wartości przyjmowania cierpienia. Arcybiskup Józef Michalik zauważa, że Pan Bóg może posłużyć się chorobą, aby ktoś przemyślał swoje życie i nawrócił się.
– Choroba może być bardzo ważnym okresem w życiu człowieka, kiedy on musi zatrzymać się na tej drodze, musi podjąć jakąś refleksję wobec dotychczasowego rytmu, wobec przyszłości, która go czeka. Także Pan Bóg niekiedy posługuje się tym znakiem czasu, jakim jest choroba, żeby przybliżyć ludzi do Siebie, żeby dać szansę pojednania z innymi, podziękowania za to, że pomagają nam – zauważa arcybiskup Michalik.
Główne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w sanktuarium maryjnym w Altötting w Bawarii. Będzie im przewodniczył legat papieski arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Źródło: „Polskie Radio”
luk