9 października 2022

Abp Marek Jędraszewski: Czym są prawdziwa wdzięczność i prawdziwa wiara?

(Źródło: flickr.com/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe)

– Prawdziwa wiara każe dostrzec wielkie rzeczy, które dzięki Bożej łasce dzieją się w naszym życiu, i za nie dziękować – mówił abp Marek Jędraszewski podczas wizytacji kanonicznej w parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie.

Proboszcz parafii witając metropolitę krakowskiego zwrócił uwagę na działalność charytatywną wiernych. – Dzieła miłosierdzia budują naszą więź między sobą, zbliżają ludzi do siebie, jak również są uwielbieniem Pana pełnego miłosierdzia – mówił ks. Krzysztof Burdak i dodawał, że za kulturalny i intelektualny wymiar życia parafii odpowiada prężnie działająca biblioteka „Pod Aniołem”.

W homilii abp Marek Jędraszewski wskazał na dwa słowa-klucze do liturgii Słowa: trąd i wdzięczność. Zwrócił uwagę, że trąd był straszną, zaraźliwą chorobą, na którą przez wieki nie było lekarstwa, dlatego wykluczała ona z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Wesprzyj nas już teraz!

Drugie słowo-klucz to „wdzięczność”. Okazał ją wobec Elizeusza dowódca wojsk syryjskich Naaman, który został uzdrowiony z trądu. Dzięki postawie i modlitwie proroka poganin nawrócił się. – Wdzięczność Bogu ukazana przez wewnętrzne nawrócenie – mówił metropolita krakowski.

Zwrócił uwagę, że św. Franciszek swoją wdzięczność wobec Boga wyraził we wspaniałym hymnie wychwalającym Boga, „Pieśni słonecznej” mimo, że doświadczał cierpień fizycznych w związku ze stygmatami czy ślepotą u kresu życia. – Wysławiał Boga, bo wiedział, głębią swojej wiary, jak wspaniały musi być Bóg, skoro tak wspaniały jest świat i tak wielkie może być szczęście człowieka, który potrafi najpierw to piękno dostrzec, a później Panu Bogu za nie dziękować – mówił metropolita krakowski.

Na kolejnych Mszach św. abp Marek Jędraszewski, razem z duszpasterzami parafii, udzielał indywidualnego błogosławieństwa małżonkom i rodzinom. Poświęcił także feretron Świętej Rodziny ufundowany przez jednego z parafian jako podziękowanie za łaski otrzymane dla jego rodziny, a także feretron św. Franciszka – patrona parafii.

W czasie Mszy św. z udziałem dzieci arcybiskup poświęcił różańce dla najmłodszych przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i komunii świętej.

Po południu metropolita spotkał się z różami Żywego Różańca. – Różaniec uczy, dzień po dniu, wspaniałej wrażliwości, prawdziwej miłości Pana Boga, który jest Ojcem nas wszystkich i prawdziwej miłości do drugiego człowieka, zwłaszcza bardziej potrzebującego – mówił abp Jędraszewski. Zwrócił przy tym uwagę na pomoc, jaką Polacy przekazują Ukraińcom w obliczu wojny.

Metropolita przypomniał swój apel do całej archidiecezji, aby podczas październikowych nabożeństw różańcowych, pierwszą dziesiątkę poświęcić modlitwie w intencji pokoju na Ukrainie, a drugą – w intencji pokoju, także społecznego, w Polsce.

Na Mszy św. o godz. 17.00 arcybiskup skierował słowo do kandydatów do bierzmowania zachęcając młodych do świadectwa wiary. Do rodziców apelował, by byli wzorem modlitwy dla swoich dzieci.

Parafia św. Franciszka w Zabierzowie ma ponad sto lat – została wydzielona z parafii w Modlnicy i liczy ok. 5,5 tys. wiernych. Kościół został konsekrowany w 1938 r.

Źródło: KAI

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 655 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram