O atmosferze pogromu wobec Kościoła katolickiego mówi abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Die Welt”. „Celowa kampania dyskredytowania Kościoła katolickiego w Ameryce Północnej, jak również u nas w Europie, osiągnęła to, że duchowni w pewnych obszarach już teraz są oficjalnie zaczepiani. Wynikający stąd nastrój jest obecny na wielu blogach” – podkreśla hierarcha.
„Również w telewizji uprawia się jazdę po Kościele katolickim, której uzbrojenie ma początek w walce totalitarnych ideologii przeciwko chrześcijaństwu. Tutaj wzrasta sztucznie podsycana wściekłość, która czasami przypomina już dzisiaj atmosferę pogromu” – powiedział jeden z najbliższych współpracowników Benedykta XVI.
Wesprzyj nas już teraz!
Abp Müller nawiązując do dyskusji jaka odbywa się w Kościele w Niemczech powiedział, że „sam proces dialogu jest dobry, lecz musi się mówić o tym co istotne, a nie ciągle na nowo podawać na stół te same dania”. Jako przykład podał domaganie się święceń kapłańskich dla kobiet. Tłumaczył, że nie jest to możliwe i to nie dlatego, że kobiety są mniej wartościowe, lecz dlatego, że leży to w naturze sakramentu święceń.
W wywiadzie hierarcha tłumaczy także niezgodę Kościoła na akceptację homoseksualnych związków partnerskich. „Takich związków partnerskich z zasady, w żadnym przypadku, nie można stawiać na równi z małżeństwem” – podkreślił.
Pytany o brak reform w Kościele katolickim abp Müller zwraca uwagę, że powinny one dotyczyć jedynie istotnych tematów, jak udział w sakramentach czy znajomość wiary. Jego zdaniem słowo „reforma” powinno dotyczyć tego, co nie hamuje faktycznej odnowy w Chrystusie. Za przykład takich reform podał działalność św. Franciszka z Asyżu, św. Jana od Krzyża, św. Teresy z Avila. „To jest reforma Kościoła” – zaznaczył.
Mówiąc o sporze Kurii Rzymskiej z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X abp Müller stwierdzi, że cierpliwość Watykanu wobec tradycjonalistów nie jest nieograniczona. „Kongregacja Nauki Wiary przedłożyła Bractwu Kapłańskiemu preambułę dogmatyczną. Jak dotąd nie ma żadnej odpowiedzi. Nie będziemy jednak czekać w nieskończoność” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
KAI
mat