Abp Vincenco Paglia zaszokował katolicką opinię publiczną wypowiedzią nt. możliwości zaakceptowania legalizacji eutanazji. Hierarcha nie poparł procedury wprost, ale zasugerował, że nie można wkluczyć wykonalności tego typu samobójstwa. Analizę wypowiedzi hierarchy przedstawił w komentarzu ks. Raymond de Souza, który wskazuje na stawianie na polityczny pragmatyzm, a nie czystość Doktryny.
„Papieska Akademia Życia została założona przez papieża św. Jana Pawła II, aby rozwijać nauczanie Kościoła i świadczyć o świętości życia ludzkiego, czerpiąc z najlepszych badań z różnych dyscyplin. Tak więc, kiedy abp Paglia powiedział w zeszłym tygodniu, że potencjalne włoskie prawo znoszące sankcje karne za eutanazję i wspomagane samobójstwo byłoby „wykonalne” i że „prawna mediacja może być największym wspólnym dobrem, jakie jest konkretnie możliwe w warunkach, w jakich się znajdujemy”, uderzyło to wielu jako sprzeczne nie tylko z nauczaniem katolickim, ale także z celami Papieskiej Akademii Życia” – pisze na łamach „National Catholic Register” ks. Raymond de Souza.
W komentarzu na anglojęzycznym portalu kapłan zastanawia się, dlaczego abp Paglia wypowiada się w sposób, który wydaje się być sprzeczny z Magisterium Kościoła. Wskazuje na brak jasności wypowiedzi hierarchy w sprawach kluczowych jak aborcja i eutanazja. Przypomina, że św. Jan Paweł II w swojej encyklice Evangelium Viate był niezwykle precyzyjny.
Wesprzyj nas już teraz!
„Odpowiedź leży w jego punkcie wyjścia. Abp Paglia zaczyna od sytuacji politycznej, a następnie widzi, gdzie pasuje Ewangelia i Tradycja katolicka. Takie podejście nie jest bezwartościowe, ponieważ często biskupi w obliczu wrogiego środowiska politycznego muszą dokonywać takich kalkulacji. Ale abp Paglia nie jest biskupem diecezjalnym, który musi radzić sobie z delikatną sytuacją praktyczną. Jest szefem akademii, której zadaniem jest wnoszenie jasności i światła do nauczania Kościoła” – wskazuje w komentarzu ks. Raymond de Souza.
Kapłan wskazuje, że arcybiskup jako punkt wyjścia obiera pragmatyzm wymagany przez świat polityki. Zapomina tu o proroczym świadectwie i kieruje się politycznymi kalkulacjami, które sprawiają, że się pogubił.
W komentarzu na łamach „National Catholic Register” zauważono jak dziwne porównania stosuje abp Paglia. Sugeruje, że skoro nauczanie o karze śmierci mogłoby się rozwinąć w kierunku „niedopuszczalności” to być może nauczanie o eutanazji mogłoby rozwinąć się w kierunku „wykonalności”.
„Z punktu widzenia katolickiej nauki moralnej jest to porównanie dziwne i niepoprawne” – wskazuje ks. de Souza. „Jednak z politycznego punktu widzenia ma to sens. Polityczny konsensus jest przeciwny karze śmierci we Włoszech, a nauczanie katolickie to potwierdza. Więc jeśli konsensus polityczny we Włoszech zezwala na aborcję i może faworyzować eutanazję, wówczas katolickie nauczanie mogłoby to uwzględnić” – tłumaczy sposób myślenia hierarchy autor komentarza.
Ks. Raymond de Souza stwierdza, że taka postawa jest dawaniem pierwszeństwa pragmatyzmowi nad nauczeniem zgodnym z nauką Kościoła.
Źródło: ncregister.com
WMa
Niebezpieczna encyklika. Papież pisze o gender, w tle – moralność seksualna
SZOKUJĄCE SŁOWA WAŻNEGO HIERARCHY! Eutanazja jednak „nie taka zła”?