Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia wyznał, że uważał Jorge Mario Bergoglio za nadzieję dla Kościoła na długo, zanim ten został papieżem. Ostatnio podarował Franciszkowi książkę o umieraniu i eutanazji.
Abp Vincenzo Paglia wyznał, że zna Jorge Mario Bergoglia od bardzo dawna. – Początki sięgają czasów na długo przed tym, jak został papieżem. Spotkaliśmy się w Walencji. Później dowiedziałem się o nim ze spotkań ze Wspólnotą Sant’Egidio w Buenos Aires. Bywał tam często również ks. Matteo Zuppi. Już wtedy widzieliśmy w nim wyraz nowej wizji Kościoła – ubogiego Kościoła dla ubogich – powiedział arcybiskup.
Przekonywał też, że zmian, które wprowadza papież Franciszek, nie da się już odwrócić – a przynajmniej on sobie tego nie potrafi wyobrazić. „Jest opór i próby zmiany kursu. Nie sądzę jednak, żeby to było możliwe” – podkreślił.
Wesprzyj nas już teraz!
Mówił też o eutanazji. Jak przyznał, sam chciałby umrzeć „w swoim domu, w otoczeniu najbliższych”. Dodał jednak, że „za mało myślimy o tym, jak wydłużanie życia i zaawansowane technologie wydłużają również choroby i cierpienie”. Pytany o eutanazję stwierdził: „Cierpienie ludzi nie powinno być obejmowane zimnymi mechanizmami prawa. Śmierć wykonuje brudną robotę; żaden człowiek nie powinien tego robić za nią. Należy jednak śmierć zhumanizować, a raczej re-humanizować” – stwierdził.
Na początku sierpnia abp Vincenzo Paglia przekazał papieżowi „Mały leksykon o końcu życia”, gdzie na kilkudziesięciu stronach Papieska Akademia Życia omawia kwestie związane z umieraniem, tzw. wspomaganym samobójstwem, eutanazją, podtrzymywaniem życia etc. Akademia nie odrzuca nauczania Kościoła katolickiego, ale język, którym się posługuje, jest często dwuznaczny – tak, jak wypowiedzi samego Paglii, który pytany przez dziennikarzy o eutanazję nie chce jasno się wypowiedzieć.
Abp Vincenzo Paglia przed pontyfikatem Franciszka był biskupem w Terni-Narni-Amelia. W katedrze pozostawił po sobie wielki fresk, którzy przedstawia Pana Jezusa niosącego w sieciach do nieba grzeszników. Jeden z nich ma twarz Vincenzo Paglii. Postacie są ewidentnie przedstawione jako homoseksualiści. Sam abp Paglia jest na fresku widoczny jako postać niemal naga, która obejmuje mężczyznę z odkrytymi pośladkami. Co ciekawe, obu mężczyzn otaczają liczne kobiety; ale Paglia ani obejmowany mężczyzna nie zwracają na nie uwagi – patrzą tylko na siebie.
Abp Paglia odpowiada za wiele publikacji Papieskiej Akademii Życia, między innymi takich, które promują stosowanie sztucznej antykoncepcji czy relatywizują in vitro. Publikacje nie mają waloru nauczycielskiego, ale kształtują myślenie i kierunki pracy wielu teologów.
Źródła: corriere.it, pch24.pl
Pach