– W Kazachstanie państwo wspiera rodzinę o czym świadczy choćby ustanowienie Dnia Rodziny – powiedział KAI abp Tomasz Peta. Arcybiskup Astany był gościem 368. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, które poświęcone jest małżeństwu i rodzinie.
W 2014 r. prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew wprowadził nowe święto – „Dzień Rodziny” obchodzone w drugą niedzielę września. – Nas katolików to bardzo cieszy, gdyż jest ono obchodzone w okolicach naszego święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wobec różnych tendencji zachodnich niszczenia rodziny opieka nad nią w Kazachstanie całkiem dobrze wygląda. Choć widać przenikanie ideologii wrogich rodzinie takich jak choćby gender to nie znajdują one akceptacji. W społeczeństwie, które jest w większości przywiązane do tradycyjnych wartości nie akceptuje się np. propagowania postaw homoseksualnych – zaznaczył arcybiskup Astany.
Wesprzyj nas już teraz!
Wśród problemów, które są „spadkiem po komunizmie” wymienił: brak szacunku wobec życia nienarodzonych, nadal liberalne prawo aborcyjne, czy rozwody. Zdaniem arcybiskupa coraz więcej ludzi przeciwstawia się temu, o czym świadczy m.in. „Dzień rodziny”, w ramach którego broni się życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Prowadzona jest szeroka kampania medialna na ulicach w i w mediach widać wiele spotów reklamowych, plakatów z hasłami: „Każde życie jest święte” czy też „Unikajcie aborcji”.
Abp Peta podkreślił, że wysiłki władz w kwestii obrony życia i rodziny wspiera Kościół katolicki. Choć jest małą wspólnotą stanowiąc zaledwie 1 proc. liczącego prawie 18 mln społeczeństwa, wyznającego w większości islam, to szerokim echem odbija się co roku organizowany przez niego „Tydzień świętości życia”, który trwa od 19 marca, uroczystości św. Józefa do 25 marca uroczystości Zwiastowania Pańskiego. Organizuje je Centrum Kultury i Dialogu im św. Jana Pawła II. Arcybiskup podkreślił, że Kościół katolicki z zaangażowaniem powadzi kursy przygotowujące do małżeństwa i życia w rodzinie.
KAI
KRaj