3 lipca 2022

Abp Stanisław Gądecki o znaczeniu muzyki organowej dla liturgii

(fot. Wikipedia (Organ prospect at St. Andreas church in Nesselwang, Bavaria, Germany, by Marx Ehinger (* before 1633 - ~1703))

Podstawowym celem muzyki organowej jest chwała Boża, budowanie wspólnoty wierzących oraz uświęcenie wiernych – mówił przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas wręczenia nagrody „Srebrna Piszczałka” ks. prof. Kazimierzowi Szymonikowi. Uroczystość odbyła się 3 lipca w archikatedrze warszawskiej, na rozpoczęcie XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”.

Przewodniczący Episkopatu w krótkim słowie wygłoszonym po wręczeniu nagrody „Srebrna Piszczałka” podkreślił, że muzyka organowa stanowi integralną część liturgii. Przywołał m.in. fragment Konstytucji o Liturgii Świętej Soboru Watykańskiego II oraz Instrukcji o muzyce kościelnej zatwierdzonej na 377. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w 2017 roku. Zacytował też słowa świętych na temat muzyki, o tym, że jest ona „wyrazem tęsknoty za rajem”, jak określiła ją Hildegarda von Bingen czy jak napisał św. Jan Paweł II „głosem serca, który wzbudza ideały piękna, pragnienie doskonałej i nie zakłóconej ludzkimi pasjami harmonii”.

Abp Gądecki pogratulował też wszystkim organizatorom Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Warszawie oraz laureatom nagrody „Srebrna Piszczałka” przyznawanej za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Wesprzyj nas już teraz!

„Niech organmistrze i instrumenty organowe przyczyniają się ciągle do doskonalenia techniki muzyki organowej. Niech pełna ducha muzyka organowa zaowocuje >>nową pieśnią<<, czyli nowym, autentycznie chrześcijańskim stylem życia wszystkich, którzy się modlą przy jej akompaniamecie” – życzył na zakończenie.

Tegoroczny laureat nagrody ks. prof. Kazimierz Szymonik w swoim przemówieniu podsumował m.in. zasługi Benedykta XVI dla muzyki sakralnej. Przypomniał słowa, które wypowiedział on 4 lipca 2015 r. po przyjęciu tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Papież senior powiedział wtedy: „W ramach najróżniejszych kultur i religii obecna jest wielka literatura, świetna architektura, malarstwo i wspaniałe rzeźby. I wszędzie jest także muzyka. A jednak w żadnym innym środowisku kulturalnym nie ma muzyki o wielkości dorównującej tej, która zrodziła się w kontekście wiary chrześcijańskiej”.

Po uroczystości związanej z nagrodą rozpoczął się pierwszy koncert w ramach XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Wystąpiła z nim najsłynniejsza organistka Lwowa, Swietłana Pozdniszewa.

Kolejne koncerty będą się odbywać w każdą niedzielę o godz. 16.00. Festiwal potrwa do 18 września.

Źródło: KAI

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 465 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram