13 kwietnia 2022

Abp Stanisław Gądecki wywołał lawinę; Kościół wreszcie upomina heretyków! Paweł Chmielewski w „Na Straży”

12 kwietnia opublikowano w sieci list braterski Międzynarodowej Koalicji biskupów – ponad 70 hierarchów z kilku krajów świata skrytykowało niemiecką Drogę Synodalną, wzywając Kościół za Odrą do wierności Ewangelii. Jak powiedział w programie „Na Straży” red. Paweł Chmielewski, tego listu nie byłoby bez abp. Stanisława Gądeckiego. Red. Chmielewski zwrócił też uwagę na fundamentalny błąd, który popełniają biskupi w Niemczech.

Główny błąd polega na przyjęciu herezji kreatywnego sumienia. Jak powiedział Paweł Chmielewski, pisał o tym św. Jan Paweł II w encyklice Veritatis splendor z 1993 roku. Papież Polak pisał wówczas o teologach, którzy twierdzą, iż normy moralne wskazują tylko na ogólny kierunek, w jakim należy iść, ale każdy wierny ma decydować w swoim sumieniu, czy on zamierza tę normę wypełniać, czy też nie. Jak podkreślił Paweł Chmielewski, po raz pierwszy w nauczaniu biskupów taki błąd został zaprezentowany w 1968 roku, kiedy w Niemczech i Austrii biskupi odrzucili nauczanie św. Pawła VI na temat antykoncepcji. Papież Paweł VI przypomniał, że stosowanie antykoncepcji jest złem, ale według tamtych biskupów wierni mieliby potraktować to jako ogólną wskazówkę; natomiast jeżeli zdecydują w sumieniu, że dla nich stosowanie antykoncepcji nie jest złem, mogą to robić. Później przeniesiono to na inne kierunki.

Na gruncie herezji kreatywnego sumienia jest możliwe, że to, co jest obiektywnie złe, my uważamy za dobre – podkreślił.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak powiedział redaktor PCh24.pl, św. Janowi Pawłowi II nie udało się jednak wyplenić herezji kreatywnego sumienia; dziś jest ona bardzo rozpowszechniona. W ocenie wielu ekspertów, podkreślił, błąd ten pojawia się nawet w adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Amoris laetitia.

Prowadzący program „Na Straży” zacytował na potwierdzenie tych słów następujący fragment z adhortacji:

„Sumienie może jednak uznać nie tylko to, że dana sytuacja nie odpowiada obiektywnie ogólnym postanowieniom Ewangelii. Może także szczerze i uczciwie uznać to, co w danej chwili jest odpowiedzią wielkoduszną, jaką można dać Bogu i odkryć z jakąś pewnością moralną, że jest to dar, jakiego wymaga sam Bóg pośród konkretnej złożoności ograniczeń, chociaż nie jest to jeszcze w pełni obiektywny ideał”.

Paweł Chmielewski przypomniał, że wielu świeckich wiernych apelowało do biskupów o zajęcie się sprawą Drogi Synodalnej już w 2019 roku; być może, stwierdził, biskupi robili to w skrytości, tak, jak uczy Pismo Święte. Jako że jednak te ewentualne skryte napomnienia nie przyniosły efektu, abp Stanisław Gądecki zareagował publicznie i 22 lutego opublikował list z napomnieniem do bp. Georga Bätzinga, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Następnie podobne kroki wykonała Konferencja Episkopatu Skandynawii oraz kardynałowie Walter Brandmüller i George Pell; wreszcie – grupa ponad 70 biskupów, głównie z USA oraz z Afryki, o której media piszą jako o Międzynarodowej Koalicji Biskupów.

– Gdy dodamy do siebie wszystkie krytyczne głosy wobec Drogi Synodalnej, to mamy już 100 lub nawet ponad 100 biskupów, którzy krytykują Drogę Synodalną – stwierdził.

Następnie red. Paweł Chmielewski przeczytał treść siedmiu punktów krytyki Międzynarodowej Koalicji Biskupów wobec Drogi Synodalnej, wskazując, że wszystkie mają pełne odzwierciedlenie w rzeczywistości niemieckiego Kościoła.

Na koniec gospodarz programu „Na Straży” zachęcił widzów PCh24 TV do modlitwy za abp. Stanisława Gądeckiego oraz innych biskupów, aby trwali w odważnej postawie i dalej walczyli z herezją; wskazał też na konieczność modlitwy za papieża, aby i on napiętnował niemieckie błędy.

Więcej w nagraniu.

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 31 186 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram