11 czerwca 2024

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, męczennik za prawdę, przestrzegał, aby nie mylić wolności z permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko. Czy nie ulegamy dziś wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań Bożych? – pytał we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Tadeusz Wojda.

 

We wtorek, w drugim dniu obrad 398. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi celebrowali Mszę Świętą w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie znajduje się grób błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Wesprzyj nas już teraz!

W homilii arcybiskup Wojda przypomniał, że w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.

Po tragicznej śmierci, jaką mu zgotowali jego oprawcy, tu zostały złożone jego doczesne szczątki. Jego grób stał się symbolem wolności, bo sam ksiądz Jerzy był kapłanem wolnym – wolnym w Chrystusie i wolnym w prawdzie – przypomniał. Dodał, że ksiądz Jerzy „żył prawdą i właśnie to napełniało władze komunistyczne lękiem i trwogą”.

Wartości, które głosił, rozbudzały świadomość wolności. Dlatego jego stosunkowo krótkie kapłańskie życie zostało brutalnie przerwane śmiercią męczeńską – mówił.

Arcybiskup Wojda przypomniał, że choć zmasakrowane ciało kapłana zostało dla zatarcia śladów wrzucone do rzeki, to na przekór ludzkim staraniom „prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdy stara się ją skrupulatnie i planowo ukrywać”. – Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. Tak było i w tym przypadku – prawda wyszła na jaw, chociaż może jeszcze nie cała. A Boża sprawiedliwość sprawiła, że ksiądz Jerzy dzisiaj jest błogosławionym. Da Bóg, że niedługo będziemy go czcili jako świętego – podkreślił.

Jak wskazał hierarcha, ksiądz Popiełuszko był „gigantem wiary, nadziei i miłości”. Ksiądz arcybiskup przypomniał, że rys jego żywej wiary dał się poznać już w czasie przymusowej służby wojskowej w Bartoszycach, do której został wcielony jako kleryk.

Odważnie stawał w obronie swoich przekonań religijnych. Nie pozwalał sobie zdjąć różańca ani medalika. Za to spotykały go szykany i kary, jak choćby stanie na mrozie boso i w pełnym rynsztunku. Komunistyczna propaganda robiła wszystko, aby go złamać, ale bezskutecznie. W odpowiedzi ksiądz Jerzy modlił się za swoich prześladowców, inspirował i zachęcał innych seminarzystów do wspólnej modlitwy – zaznaczył kaznodzieja.

Trudne doświadczenia w czasie służby wojskowej hartowały jeszcze bardziej wiarę ks. Popiełuszki i utwierdzały go w przekonaniu, że zło można zwyciężyć tylko dobrem i modlitwą.

Przewodniczący KEP podkreślił, że jako kapłan ksiądz Jerzy wspierał duszpasterstwo pielęgniarek i studentów medycyny, omawiając m.in. sprawę świętości każdego poczętego życia. – Przypominał, że dobrze uformowane sumienie staje zawsze po stronie prawdy i życia – dodał arcybiskup. Zaznaczył, że kiedy strajkujący w Hucie Warszawa robotnicy poprosili o odprawienie Mszy świętej, ks. Jerzy podjął się tego zadania. – Był to początek jego drogi męczeństwa – mówił.

W przekonaniu abp. Wojdy, w kazaniach w Hucie, a później wygłaszanych podczas Mszy świętych za Ojczyznę, Błogosławiony umiał dotknąć kwestii najbardziej aktualnych, takich jak wiara, miłość, godność, świętość, wolność i solidarność.

– Najbardziej akcentował kwestię prawdy (…). Skoro prawda pochodzi od Boga, to zawsze łączy się z miłością, a miłość kosztuje, stąd prawda musi kosztować – zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

Dlatego – jak podkreślił abp Wojda – walcząc o prawdę, ksiądz Popiełuszko „włączył się w wielki spór o człowieka i przeciwstawiał się ideologiom ateistycznym, które odzierały człowieka z godności, negowały wolność sumienia i skazywały na funkcjonowanie w ramach kolektywizmu”.

W swoich kazaniach często apelował o zachowanie godności człowieka w codziennym życiu. Zachować godność – mówił – to być sobą w każdej sytuacji (…), to pozostać wewnątrz wolnym nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia – podkreślił ksiądz arcybiskup. Dodał, że ks. Jerzy angażował się w codzienne problemy bliźnich, m.in. poprzez pomoc rodzinom więzionych w stanie wojennym robotników oraz odprawianie Mszy świętych za Ojczyznę i za tych, którzy za nią cierpieli.

Pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu, lecz miłości i miłosierdzia, braterstwa i solidarności – mówił hierarcha. Zaznaczył, że u grobu księdza Popiełuszki można uczyć się, czym jest wolność, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych i skomplikowanych czasach.

Dzisiaj cieszymy się wolnością zewnętrzną, ale czy równie oczywista jest nasza wolność wewnętrzna? – zdaje się nas pytać ks. Popiełuszko. Czy nie ulegamy aby wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań Bożych, od prawdy, od krzyża, od Ewangelii, za które cierpiał Jezus? On, męczennik za prawdę, przestrzegał, aby nie mylić wolności z dowolnością i permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko – zastrzegł.

Abp Wojda przypomniał, że głoszona przez ks. Popiełuszkę zasada „zło dobrem zwyciężaj” jest wciąż aktualna i na wskroś ewangeliczna.

Uczmy się tej postawy jego wolności i wierności prawdzie. Uczmy się zawierzać Bogu i uczmy się życia w wolności – apelował.

pap logo

Źródło: PAP (Iwona Żurek)

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 173 801 zł cel: 300 000 zł
58%
wybierz kwotę:
Wspieram