Bartosz Kramek, szef Fundacji Otwarty Dialog, został zatrzymany przez ABW. Mąż Ludmiły Kozłowskiej podejrzany jest o poświadczenie nieprawdy oraz pranie pieniędzy.
Bartosz Kramek kieruje Open Dialog Foundation, organizacją założoną z inicjatywy Ludmiły Kozłowskiej. Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi sprawdził podatki płacone przez fundację w latach 2014-2016. W wyniku kontroli urząd uznał, że do fundacji wpływały środki z firmy Bartosza Kramka, które mogłyby pochodzić ze źródeł innych niż oficjalnie deklarowane.
Śledztwo w tej sprawie prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak podały służby, firma Silk Road należąca do Kramka wpłacała fundacji pieniądze, a sama miała otrzymywać je od podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w wirtualnych biurach w Wielkiej Brytanii. Krajowa Administracja Skarbowa przyjrzała się wpłatom o łącznej wartości 1,2 mln dolarów oraz 64 tys. euro i ustaliła, że pochodzą one od firm, których właścicielami były spółki zarejestrowane na Seszelach, Belize i w Panamie. Według KAS jest możliwe, że przekazywane fundacji środki miały „przestępcze pochodzenie”. „KAS w zawiadomieniu do prokuratury wskazała, że do takiego wniosku mogą prowadzić przesłanki wynikające z analizy sposobu przekazywania tych środków – m.in.: duża łączna wartość przekazów pieniężnych, przekazywanie pieniędzy w małych kwotach, aby unikać procedur kontrolnych wymaganych prawem, przekazywanie stosunkowo dużych sum przez osoby bezpośrednio związane z fundacją, co nie znajduje uzasadnienia w ich sytuacji majątkowej, faktyczne pochodzenie środków od bliżej nieznanych podmiotów prawa handlowego i przelewy od podmiotów zagranicznych utrudniające potencjalną kontrolę” – podaje portal TVP Info.
W efekcie KAS uznało, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa. KAS zawiadomiła prokuraturę, a ta zdecydowała o śledztwie. Prokuratura Regionalna w Lublinie podała wspomnianemu portalowi, że „Bartosz K. usłyszy zarzuty poświadczenia nieprawdy, co do wykonania przez spółkę usług konsultingowych w 46 fakturach VAT wystawionych na rzecz 11 zagranicznych przedsiębiorców, na łączną kwotę około 5,3 mln zł, a także ukrycia przestępnego pochodzenia tych środków finansowych poprzez ich przelanie m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog oraz innych ustalonych podmiotów”.
Źródło: TVP Info
Pach