W wielu niemieckich miastach rozpoczęto adwentową akcję szczepień przeciw COVID-19. Inicjatywa ma charakter ekumeniczny; włączyły się w nią zarówno wspólnoty katolickie jak i ewangelickie.
28 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu prowadzone były szczepienia np. w luterańskim kościele Marii Panny na centralnym placu Drezna, jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej.
Punkt szczepień szczepionką Biontech/Pfizer, również drugą i trzecią dawką, był czynny m. in. w kościele św. Mikołaja w Lipsku. Jak poinformowały katolicka diecezja drezdeńsko-miśnieńska, akcję prowadzono wspólnie z Czerwonym Krzyżem oraz miejscowymi lekarzami. Aby uniknąć długiego czasu oczekiwania, na miejscu były wydawane bilety z godziną szczepienia, można było też umówić termin wcześniej.
Wesprzyj nas już teraz!
Wspólnota katedralna w Wormacji i związana z nią parafia św. Marcina przygotowały możliwość szczepień w trzy kolejne niedziele Adwentu w przykatedralnym budynku kościelnym. „To jest nasz udział wobec dramatycznego rozwoju liczny zakażeń oraz sytuacji na oddziałach intensywnej terapii” – powiedział proboszcz Tobias Schäffer.
Przypomniał jednocześnie, że wszystkie ekspertyzy naukowe zalecają szczepienia jako jedyną skuteczną drogę wychodzenia z pandemii. Na „adwentowe szczepienie” można się zapisać przez stronę internetową parafii katedralnej.
Również w katedrze w Paderborn będzie się można zaszczepić 11 grudnia. Archidiecezja Paderborn zachęciła wszystkich chętnych do szczepienie trzema dawkami. „Zapraszamy serdecznie każdego, nikt nie musi uzgadniać terminu” – zaapelował proboszcz katedry ks. Joachim Göbel.
Informując o „adwentowej” akcji szczepień w kościołach niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że już latem eksperci zwracali uwagę, że świątynie, które dysponują kilkoma wejściami i wyjściami byłyby dobrymi miejscami na szczepienia. Często są one też położone centralnie i pacjenci mogą do nich łatwo dotrzeć.
Szczepienia będą też prowadzone w obiektach innych wspólnot religijnych. Władze miasta Essen poinformowały, że w tych dniach akcje szczepień zostaną przeprowadzone w dwóch meczetach oraz we wspólnocie Alewitów.
O poddawanie się szczepieniom apelowało ostatnio wielu biskupów niemieckich. Coraz częściej pojawiają się też głosy wzywające do obowiązkowych szczepień. Kilka dni temu Rada Stała Konferencji Biskupów Niemieckich określiła szczepienia jako „obowiązek moralny”.
Jeszcze 26 listopada przewodniczący katolickiego episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, zachęcał do przyjmowania trzeciej szczepionki, tzw. utrwalającej. „Zaszczepienie pomaga przejść przez kryzys, odciąża oddziały intensywnej terapii i ratuje życie”, napisał na Twitterze biskup Limburga. Jednocześnie poinformował, że otrzymał już trzecią dawkę szczepionki.
KAI