Uchwała rządu w sprawie najwyższych przedstawicieli Izraela, dotyczy tylko jednego dnia, czyli obchodów 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau – podkreślił w niedzielę wiceszef MON Cezary Tomczyk.
Rząd przyjął w czwartek uchwałę, w której zadeklarował, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Wcześniej o zagwarantowanie możliwości udziału w tych obchodach premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę, zwrócił się do rządu prezydent Andrzej Duda – o czym informowała agencja Bloomberg i portal Times of Israel, a potem wystosowanie takiego apelu potwierdziła szefowa KPRP. Na koniec media w Izraelu podały, że ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne Netanjahu do Polski się… nie wybiera.
Chodzi o nakaz aresztowania wydany przez MTK związku z mordowaniem cywilów w Strefie Gazy.
Wesprzyj nas już teraz!
Tomczyk w niedzielę w Radiu ZET został zapytany, czy gdyby premier Izraela chciał przyjechać do Polski w „innym trybie” – to byłby persona non grata.
Wiceszef MON podkreślił, że uchwała rządu jest intencyjna i dotyczy obchodów 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. – Ta uchwała dotyczy tylko tego dnia i uroczystości. Każda inna hipotetyczna sytuacja musiałaby być wyjaśniona na poziomie dyplomatycznym – zaznaczył.
– Mam poczucie, że prezydent chciał w jakimś sensie sprowokować konflikt między Polską, a być może Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. To się nie udało – ocenił wiceminister.
Działania prezydenta i premiera w tej sprawie spotkały się z powszechną krytyką, zarówno z prawej, jak i z lewej strony.
W sobotę doradca prezydenta Łukasz Rzepecki przekonywał, że prezydent Duda zwrócił się do rządu w sprawie ewentualnej obecności premiera Izraela na obchodach wyzwolenia Auschwitz ze względu na relacje z USA, Izraelem i wizerunek Polski. Jego zdaniem przyjęta przez rząd uchwała potwierdza, że pismo prezydenta było potrzebne.
W czwartek Portal „Times of Israel”, powołując się na doradcę szefa rządu, podał, że Netanjahu nie planuje udziału w obchodach. Podczas uroczystości państwo to ma reprezentować minister edukacji Yoav Kisch. Obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau zaplanowano na 27 stycznia.
Źródła: PAP, PCh24.pl
RoM
Polska jak Mongolia. Komentarze po „liście żelaznym” dla Netanjahu