25 sierpnia 2024

Afganistan: talibowie usankcjonowali nakaz zakrywania twarzy przez kobiety w miejscach publicznych

(Fot. Sazzad Hossain / Zuma Press / Forum)

Rządzący Afganistanem talibowie formalnie usankcjonowali zakaz pojawiania się kobiet w przestrzeni publicznej z odsłoniętą twarzą – przekazał portal Tolo News.

Nieformalnie kobiety nie mogły pokazywać się z odsłoniętymi twarzami w miejscach publicznych już co najmniej od 2022 roku. Jednak w ubiegłym tygodniu urzędnicy afgańskiego ministerstwa cnoty i zwalczania występków opublikowali dokument składający się ze 114 stron i 35 artykułów, nazwany deklaracją praw dotyczących wad i cnót. Nowe regulacje obejmują różne aspekty życia codziennego, takie jak transport publiczny, muzyka, sposób spędzania wolnego czasu itd. Nakaz zakrywania twarzy przez kobiety jest jednym z wielu wprowadzanych ograniczeń i został na mocy tego dokumentu usankcjonowany prawnie.

Ministerstwo cnoty i zwalczania występków jest w ostatnim okresie dość aktywne. Również w mijającym tygodniu resort zaprezentował roczne podsumowanie swojej walki z zabronionymi zjawiskami, takimi jak muzyka czy propagowanie wierzeń innych niż oficjalnie nakazany islam. Pochwalono się m.in. zniszczeniem 21 tys. instrumentów muzycznych (muzyka została zakazana).

Wesprzyj nas już teraz!

Od czasu przejęcia władzy przez talibów obywatelki Afganistanu nie mają dostępu do szkół średnich i uczelni, kończąc formalną edukację na szóstej klasie szkoły podstawowej. Kobietom utrudnia się lub uniemożliwia przebywanie w miejscach publicznych, takich jak np. parki. Jeżeli chcą wybrać się w drogę dalszą niż 72 km, muszą podróżować z „opiekunem” – krewnym płci męskiej. Latem ubiegłego roku agencje donosiły, że władze nakazały zamknięcie wszystkich salonów kosmetycznych. Talibowie, opowiadający się za ścisłym oddzieleniem kobiet od niespokrewnionych mężczyzn, zablokowali też kobietom dostęp do niemal całego rynku pracy.

W sierpniu 2021 roku talibowie, islamscy radykałowie, którzy rządzili już Afganistanem w latach 1996 – 2001, ponownie przejęli władzę w tym kraju po wycofaniu się zagranicznych wojsk (m.in. polskich) pod dowództwem USA. Oficjalnie ani jedno państwo nie uznało legalności rządów talibów, choć wiele krajów – w tym kilka znaczących, takich jak Chiny czy Rosja, a także niektóre kraje Azji Centralnej – utrzymuje z Afganistanem rozwinięte stosunki gospodarcze i dyplomatyczne.

Afganistan doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie, co wiąże się z odcięciem wielu źródeł pomocy finansowej z zagranicy. Oprócz ograniczeń dotyczących wolności kobiet talibowie poważnie ograniczyli wolność słowa i mediów, m.in. wielokrotnie zatrzymywali i torturowali przeciwników reżimu czy dziennikarzy.

pap logo

Źródło: PAP (Sebastian Markiewicz)

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram