Jak wynika z watykańskiego raportu, Afryka może pochwalić się największym przyrostem katolickiej populacji w 2021 r. Niewielki wzrost odnotowały również pozostałe kontynenty z wyjątkiem Europy, gdzie liczba katolików leci każdego roku na łeb na szyję.
Raport opublikowany 22 października przez watykańską agencję prasową Fides z okazji Światowej Niedzieli Misyjnej, obejmuje okres od 31 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. Jak wynika ze statystyk, liczba katolików na świecie wynosiła pod koniec 2021 r. 1,376 miliarda. To więcej o 16,2 mln, w porównaniu z okresem 2019-2020.
Największym przyrostem może pochwalić się kontynent afrykański, gdzie przybyło aż 8,2 mln wyznawców Chrystusa. Z kolei Europa to jedyny kontynent, gdzie liczba katolików spada z roku na rok. W badanym okresie liczba katolików wynosiła tam 286 mln, o 244 tys. mniej niż w okresie poprzednim. Oprócz kryzysu wiary, spadek liczby katolików ma również związek z ujemną demografią.
Wesprzyj nas już teraz!
Na całym świecie całkowita liczba księży spadła o 2,3 tys., do około 408 tys. Największy spadek odnotowano w Europie, gdzie liczba księży zmniejszyła się o 3,6 tys. Stratę tę zrównoważył jednak wzrost netto o ponad 1 500 księży w Afryce i o połowę mniej w Azji.
Powodów do obaw dostarcza jednak statystyka uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Najwięcej katolików wypełnia swój niedzielny obowiązek w Nigerii (94 proc.), Kenii (73 proc.) i Libanie (69 proc.). Polska z liczbą 52 proc. plasuje się na szóstym miejscu. Pierwszą dziesiątkę zamyka Nikaragua, gdzie uczestnictwo w niedzielnej Mszy deklaruje 45 proc. katolików.
Najgorzej wypadają w tym zestawieniu kraje Starej Europy. W słynących niegdyś z katolickości Hiszpanii i Portugalii, co niedzielę do kościoła chodzi zaledwie co piąty katolik. Znacznie gorzej jest w krajach niemieckojęzycznych. W Austrii liczba ta wynosi 17 proc., w Niemczech 14 proc., a Szwajcarii – 11 proc. Francja i Holandia mogą „poszczycić” się niechlubnym wynikiem wynoszącym odpowiednio 8 i 7 proc.
Źródło: catholicnewsagency.com
PR
CAŁY LIST kardynała Müllera. Krytyka Fernándeza ws. Komunii świętej