6 września 2024

Afryka stanie się chińską kolonią? Pekin zainwestuje na „czarnym lądzie” ponad 50 mld dolarów

(fot. Pixabay)

Chińczycy pozostawiają daleko w tyle kraje zachodnie, jeśli chodzi o poziom inwestycji dla Afryki. W czwartek podczas odbywającego się co 3 lata szczytu Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej (FOCAC) w Pekinie, chiński przywódca obiecał w ciągu trzech najbliższych lat przeznaczyć ponad 50 mld dolarów na inwestycje w infrastrukturę i rozwój handlu z krajami afrykańskimi.

Szczyt okazał się pomyślny dla afrykańskich przywódców, którzy w tym tygodniu podpisali szereg umów dotyczących pogłębienia współpracy w zakresie infrastruktury, rolnictwa, górnictwa, handlu i energii.

Xi Jinping kierując swoje słowa do ponad 50. przywódców afrykańskich zwrócił uwagę, że obecnie trwa „najlepszy okres w historii”, jeśli chodzi o współpracę Chin z Czarnym Lądem. A będzie jeszcze lepiej w związku z planowanymi inwestycjami w wysokości 50,7 miliarda dolarów.

Wesprzyj nas już teraz!

Połowa obiecanej kwoty będzie w postaci kredytów, z czego 11 miliardów dolarów ma być przeznaczone „w różnych formach pomocy”, a także 10 miliardów dolarów poprzez zachęcanie chińskich firm do inwestowania. Chiński lider zapowiedział stworzenia ponad miliona miejsc pracy w Afryce. Powiedział także, że Chiny zniosą cła na towary z 33. najmniej rozwiniętych krajów afrykańskich.

Ponadto zaproponował wszystkim krajom afrykańskim mającym dwustronne stosunki dyplomatyczne z Chinami podniesione ich do poziomu stosunków strategicznych, aby ostatecznie powstała wspólnota chińsko-afrykańska „ze wspólną przyszłością na nową erę”.

Xi Jinping mówił, że w związku ze zbliżającą się 75. rocznicą Chińskiej Republiki Ludowej, „robimy wszystko, aby zbudować wspaniały, nowoczesny kraj socjalistyczny pod każdym względem i dążymy do odnowy narodowej poprzez chińską ścieżkę modernizacji. Afryka również budzi się ponownie, a kontynent zmierza solidnymi krokami w kierunku celów modernizacji określonych w Agendzie 2063 UA. Wspólne dążenie Chin i Afryki do modernizacji wywoła falę modernizacji na Globalnym Południu i otworzy nowy rozdział w naszym dążeniu do osiągnięcia społeczności ze wspólną przyszłością dla ludzkości” – podkreślił.

Chiński przywódca zwracając się do Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, który również uczestniczy w szczycie, wskazał, że współpraca chińsko-afrykańska może „napędzić rewolucję w zakresie energii odnawialnej”. Ponadto Pekin oferuje mieszkańcom Afryki fachową wiedzę i doświadczenie w zarządzaniu modernizacją.

Mówił także o promocji „zielonego rozwoju” w Afryce i na świecie, który jest „znakiem rozpoznawczym modernizacji w nowej erze”. – Chiny są gotowe pomóc Afryce budować „zielone silniki wzrostu”, zmniejszać lukę w dostępności energii, przestrzegać zasady wspólnej, ale zróżnicowanej odpowiedzialności i wspólnie naciskać na globalną transformację w kierunku zielonego i niskoemisyjnego rozwoju – wskazał.

Chińczycy mają pomóc Afrykańczykom także w zapewnieniu bezpieczeństwa (Globalna Inicjatywa Bezpieczeństwa). W ciągu najbliższych trzech lat skupią się na: działaniach partnerskich na rzecz wzajemnego uczenia się cywilizacji (budowa sieci zarządzania, 25 centrów studiów nad Chinami i Afryką, budowanie przywództwa, wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania partyjnego i państwowego); działaniach partnerskich w zakresie poprawy handlu; działaniach w zakresie rozwijania współpracy przemysłowej i łańcucha dostaw (m.in. cyfryzacja); działania partnerskie na rzecz łączności (30 projektów łączności infrastrukturalnej w ramach Pasa i Szlaku, afrykańska kontynentalna strefa wolnego handlu); partnerstwa na rzecz współpracy rozwojowej poprawiającej jakość życia, wsparcie dla Afryki w organizacji Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2026 i Pucharu Narodów Afryki 2027); partnerstwa na rzecz zdrowia (sojusz szpitali i wspólne centra medyczne, reakcja na epidemie); partnerstwa na rzecz rolnictwa i środków do życia; partnerstwa na rzecz wymiany między narodami; partnerstwa na rzecz zielonego rozwoju, w tym współpracę w eksploracji kosmosu; partnerstwa na rzecz wspólnego bezpieczeństwa (pomoc wojskowa, szkolenia, wspólne ćwiczenia, patrole).

Obecnie Chiny są największym partnerem handlowym Afryki, korzystając przede wszystkim z surowców naturalnych, w tym miedzi, złota, litu i pierwiastków ziem rzadkich niezbędnych w eko-cyfrowej transformacji.

Państwo Środka nie tylko udzieliło miliardowych kredytów Afrykanom, ale także zainwestowało w rozwój infrastruktury. Wiązało się z tym wiele kontrowersji z racji obciążania rządów afrykańskich ogromnymi długami.

Amerykańscy analitycy sugerują, że „hojność Pekinu wobec Afryki” zmniejszy się ze względu na problemy gospodarcze w kraju i obawy geopolityczne dotyczące narastającego sporu ze Stanami Zjednoczonymi.

W środę prezydent Zambii Hakainde Hichilema poinformował, że nadzoruje umowę między państwową spółką energetyczną ZESCO a pekińską PowerChina w celu rozszerzenia wykorzystania paneli słonecznych na dachach w jego kraju.

Nigeria – będąca jednym z największych afrykańskich dłużników Pekinu – ma pogłębić współpracę w zakresie budowy infrastruktury transportowej, portów i stref wolnego handlu.

Prezydent Tanzanii Samia Suluhu Hassan ma obiecane postępy, jeśli chodzi o realizację budowy długo odkładanej linii kolejowej łączącej jego kraj z sąsiednią Zambią. Na ten projekt Chińczycy przeznaczyli 1 mld dol. To obszar bogaty w surowce naturalne.

Zimbabwe ma pogłębić współpracę w dziedzinie rolnictwa, górnictwa, przyjaznej dla środowiska tradycyjnej i nowej infrastruktury energetycznej oraz transporcie. Afrykański kraj zwiększy także poziom eksportu awokado do Pekinu.

Kenijski przywódca William Ruto twierdzi, że Xi obiecał otworzyć chińskie rynki na produkty rolne z jego kraju. Ponadto rozbudują krajową kolej łączącą stolicę Nairobi z miastem portowym Mombasa. Rozmawiano również o budowie autostrady Rironi-Mau Summit-Malaba, która ma kosztować około 1,2 miliarda dolarów. Kenia obecnie jest winna Pekinowi ponad 8 mld dol. W zeszłym roku wstrzymała wiele projektów budowlanych, zabiegając o restrukturyzację długu.

Inicjatywa FOCAC powstała w 2000 roku.

 

Źródło: voiceofamerica.com, newtimes.co.nw

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram