16 stycznia 2016

Agencja Standard & Poor’s obniżyła rating Polski. Za Trybunał Konstytucyjny i publiczne media!

(fot. malloq/sxc.hu)

Po raz pierwszy w historii agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski z A- do BBB+. Nowa ocena ma także perspektywę negatywną: analitycy Standard & Poor’s twierdzą, że istnieje 33 proc. szans na obniżkę oceny w ciągu najbliższych dwóch lat. Ministerstwo Finansów podkreśla, że to decyzja niezrozumiała. Z kolei agencja Fitch utrzymała dotychczasową ocenę Polski.

 

Agencja Standard & Poor’s obniżyła w przypadku Polski długoterminowy rating kredytowy w walucie obcej (BBB+), a także długo- i krótkoterminowy rating dla waluty krajowej (A/A-2 ). Rating Polski został obniżony po raz pierwszy w historii. Na komunikat agencji zareagował kurs złotego, który sięgnął względem euro poziomu najniższego od 4 lat.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Agencja ratingowa przyznaje, że za decyzją o zmianie ocen stoi… polityka. A dokładnie, zmiany prawne przeprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość względem Trybunału Konstytucyjnego oraz państwowych mediów. To według Standard & Poor’s zwiększać ma ryzyko manipulowania innymi instytucjami państwa, mającymi wpływ na stan gospodarki. Agencja prognozuje także istotne pogorszenie się stanu polskich finansów publicznych.

 

Według Ministerstwa Finansów, decyzja amerykańskiej firmy jest niezrozumiała. Z kolei ekonomiści oceniają, że jej konsekwencje będą odczuwalne dla całej gospodarki.

 

Z kolei rating agencji Fitch pozostaje na niezmienionym poziomie „A”. Analizując sytuację polskiego sektora finansów publicznych, analitycy zauważają jednak, że rząd znajduje się pod presją oczekiwań związanych z realizacją obietnic wyborczych. Agencja – tak jak i Standard & Poor’s – negatywnie oceniła nową regułę wydatków budżetowych. Analitycy Fitch także zauważyli, że w Polsce następuje zmiana „systemu podziału i równowagi władz”.

„Tuż przed globalnym kryzysem finansowym w latach 2008-2009 S&P dawała ocenę AAA – najwyższą z możliwych – śmieciowym instrumentom finansowym, tzw. Collateralised Debt Obligation (CDO, obligacja zabezpieczona długiem), chociażby tym wypuszczanym przez Credit Suisse. Inwestorzy, naiwnie kierując się zaufaniem do ocen S&P, kupowali CDO, które potem okazywały się niesprzedawalne” – czytamy na stronach serwisu niezalezna.pl. Agencja Standard & Poor’s w przeszłości – także z powodów politycznych – obniżyła rating Irlandii. Jeden z analityków tej firmy tłumaczył wówczas, że tamtejszy rząd potrzebuje zmian personalnych.

 

Źródło: rp.pl, bankier.pl, TVN

mat

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram