Wydany przez Pocztę Watykańską znaczek pocztowy z okazji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie został wycofany z obiegu. Wszystko z powodu widniejącego na nim nawiązania do lizbońskiego pomnika Wielkich Odkryć Geograficznych– od których rozpoczęła się europejska kolonizacja i chrystianizacja obcych kontynentów…
Znaczek pocztowy autorstwa artysty Stefana Morriego inspirowany jest Pomnikiem Odkrywców, charakterystyczną budowlą znajdującą się w dzielnicy Lizbony Belém i symbolizującą odkrycia geograficzne, które na przestrzeni wieków miały swój początek właśnie u wybrzeży Portugalii, skąd wypływali podróżnicy. Na znaczku widzimy stojącego na tarasie pomnika Ojca Świętego w towarzystwie młodych radosnych ludzi, reprezentujących różne kontynenty. Papież wskazuje młodym ludziom przyszłość, a jeden z pielgrzymów trzyma w dłoni powiewającą flagę Portugalii – gospodarza tegorocznego spotkania młodych. W lewej części znaczka widnieje też logo ŚDM, nawiązujące do hasła spotkania: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39).
Znaczek o nominale 3,10 EUR, wszedł do sprzedaży 16 maja. Został wyemitowany w liczbie 45 tys. egzemplarzy.
Wesprzyj nas już teraz!
Fot. www.lisboa2023.org/ oprac. GS
POMNIK ODKRYWCÓW (Fot. Plenumchamber, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons)
Jego wydanie wywołało jednak negatywne komentarze lewicowej opinii publicznej , „podkreślające, że projekt powiązany ze znanym pomnikiem, przypomina kolonialną przeszłość, bardzo odległą od przesłania papieża Franciszka o powszechnym braterstwie”. Wobec presji Watykan postanowił wycofać pamiątkę z obiegu. Przygotowany zostanie nowy znaczek – wyjaśnia Gubernatorat Państwa Watykańskiego. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się w dniach 1-6 sierpnia z udziałem papieża Franciszka.
Choć organizatorom przeszkadzało wspomnienie o odkrywcach, którzy umożliwili zaniesienie „na krańce świata” wiary chrześcijańskiej, to z programu Światowych Dni Młodzieży nie znika promocja Zrównoważonego Rozwoju – ideologicznej agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych – opartej o hasła ekologizmu, czy tzw. równości płci.
Zwolennicy przypisania cywilizacji europejskiej winy za krzywdy, jakich z rąk świeckich kolonizatorów doznawała niejednokrotnie rdzenna ludność, zamiatają pod dywan zasługi wielu wybitnych przedstawicieli Kościoła – którzy niosąc ewangelię nowo poznanym ludom zabiegali jednocześnie o sprawiedliwe ich traktowanie przez nowe władze. W obronie rdzennej ludności występował chociażby Bartolome de Las Casas, a w wydanej w 1537 roku bulli „Sublimus Deus” papież Paweł III.
KAI/ oprac. FA
Zrównoważony rozwój na ŚDM i prowokacja w Warszawie. Jan Pospieszalski o obliczach rewolucji
Zrównoważony rozwój na ŚDM i prowokacja w Warszawie. Jan Pospieszalski o obliczach rewolucji
Nadchodzi totalne zniewolenie?! Ta publikacja rozwieje wątpliwości – zapraszamy na konferencję
Meksyk: ksiądz dziękuje konkwistadorom. „Otrzymaliśmy prawdziwą wiarę”