Biskup Martin Hayes z Kilmore wezwał do pozostawienia naturze do 2030 r. nawet 30 proc. terenów parafialnych w całej Irlandii. Zwrócił przy tym uwagę na ostatnie badania przeprowadzone przez Irlandzką Służbę Metrologiczną (Met Éireann), które wykazały, że miniony miesiąc był najcieplejszym czerwcem od 83 lat. „Te statystyki Met Éireann wyraźnie pokazują, że jesteśmy dotknięci globalnym ociepleniem, które ma szczególny wpływ na Europę”, uważa biskup cytowany przez dziennik „Irish Times” i portal „vaticannews.va”.
Nawet jeśli panuje poczucie przytłoczenia faktami naukowymi lub bezsilności, poszczególni chrześcijanie i parafie mogą podjąć działania, aby poradzić sobie ze skutkami obecnego kryzysu klimatycznego, podkreślił biskup Hayes. Powołał się przy tym stanowisko irlandzkich biskupów katolickich po ich wiosennym zebraniu ogólnym w marcu. Dokument zaleca parafiom, aby „poprzez rady parafialne i fundacje diecezjalne, jako pierwszy krok wyznaczyć i utrzymywać 30 procent ziemi parafialnej jako miejsca schronienia dla zapylania i różnorodności biologicznej tak, aby ten obszar mógł służyć całej wspólnocie”.
„Dzięki tej inicjatywie zachęcamy parafie do poszerzania kręgów solidarności, ochrony i pielęgnowania bioróżnorodności oraz zalecamy, aby 30 procent gruntów kościelnych zostało zwróconych naturze do 2030 roku”, oświadczyli biskupi.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskup Hayes poinformował również, że w okresie od 1 września do 4 października jest planowany w Kościele międzynarodowy tydzień akcji „Czas stworzenia” – Creation Season 2023. Pod hasłem „Niech płynie sprawiedliwość i pokój” będzie on wzywał ludzi do „angażowania się na rzecz społeczności, które najbardziej dotykają zmiany klimatyczne i utrata różnorodności gatunków”.
KAI
Pospieszalski UJAWNIA list Polaków w sprawie herezji na ŚDM. Co na to Watykan?
Nowy kardynał Franciszka: Nie chcemy nikogo nawracać! Ateizm, islam, inne religie – to jest bogactwo