18 września 2023

Albo zniosą celibat i zmienią naukę Kościoła, albo koniec pieniędzy. Szwajcarzy straszą biskupów

(bp Felix Gmür fot. Katholisches Medienzentrum / YouTube )

Szwajcarzy rozważają rezygnację z finansowania biskupów. To efekt publikacji raportu dotyczącego przypadków tuszowania nadużyć seksualnych przez część hierarchów w kraju.

W ubiegłym tygodniu opublikowano w Szwajcarii raport dotyczący przypadków tuszowania przestępstw seksualnych w Kościele katolickim; kilku biskupów – w tym przewodniczącego Episkopatu – oskarżono w raporcie o niewłaściwe działania. W odpowiedzi aktualnie sprawujących władzę hierarchów może spotkać duża niedogodność: stoją przed perspektywą utraty pieniędzy. W

Szwajcarii obowiązuje specyficzny model finansowania Kościoła, zakładający bardzo duży udział władzy publicznej. Jeżeli teraz biskupi nie zrobią tego, czego oczekują od nich ich krytycy, mogą stracić pieniądze. – Nie wykluczam, że w przyszłości nie będziemy wypłacać biskupom pieniędzy, jeżeli zrobią zbyt mało – powiedziała przewodnicząca Rzymsko-Katolickiej Konferencji Centralnej Szwajcarii, Renata Asal-Steger.

Wesprzyj nas już teraz!

Organizacja, której patronuje Asal-Steger, zrzesza wszystkie szwajcarskie organizacje kantonalne odpowiadające między innymi za finansowanie Kościoła.

Asal-Steger wskazała na diecezję Bazylei, która otrzymuje pieniądze z dziesięciu kantonów. Chodzi tu konkretnie o pewną część podatku kościelnego. Jeżeli wszystkie dziesięć kantonów wzięłyby udział w bojkocie, diecezji Bazylei zabrakłoby 3,8 mln franków (ok. 18,4 mln zł). W efekcie diecezja nie mogłaby wypełniać swoich zadań.

Asal-Steger postawiła konkretne żądania, w razie których niewypełnienia groźba mogłaby zostać wykonana: to większy udział kobiet w sprawowaniu władzy w Kościele oraz zmiany w moralności seksualnej. Ponadto należy podwyższyć kwotę odszkodowania dla ofiar nadużyć seksualnych, która obecnie wynosi 20 tys. franków.

Dalej Asal-Steger wezwała do reformy sposobu sprawowania władzy w Kościele, tak, by mniej kontroli było w rękach biskupów; wreszcie zażądała zniesienia obowiązkowego celibatu duchownych.

W raporcie oskarżony został przewodniczący Konferencji Episkopatu Szwajcarii, bp Felix Gmür z Bazylei. Chodzi o nadużycia popełnione na 17-latku przez księdza. 17-latek również został kapłanem; dziś ma 57 lat. Mężczyzna był wykorzystywany przez kapłana w 2002 roku; bp Felix Gmür dowiedział się o sprawie w roku 2002 i uznał, że rzecz się przedawniła. Według wykorzystywanego księdza, chronił w ten sposób sprawcę przed możliwymi konsekwencjami. Diecezja Bazylei podała, że przedstawiona wersja wydarzeń jest jednak nieprawdziwa.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(59)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 536 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram