28 czerwca 2017

Aleksandr Łukaszenka leci do Moskwy. Rosyjskie wojska przyjadą na Białoruś

(Fot. Michaił Klimentiew / Planet Pix via ZUMA Wire / Forum)

W czwartek i piątek (29 i 30 czerwca) prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka przeprowadzi szereg spotkań podczas roboczej wizyty w Rosji. Ważnym punktem programu pobytu w Moskwie będzie udział w posiedzeniu Rady Najwyższej Państwowej Związku Rosji i Białorusi, powstałego jeszcze w 2000 roku.

 

Według oficjalnej strony prezydenta Białorusi w agendzie dwudniowej delegacji są przede wszystkim sprawy współpracy handlowej i gospodarczej, w tym przemysłu maszynowego i rolnego. Dla obserwatorów zmiennych relacji rosyjsko – białoruskich zauważalny jest jednak element ponownego ocieplenia na linii Moskwa – Mińsk, po pewnym otwarciu się na kraje zachodniej i środkowej Europy przez Łukaszenkę. W połowie czerwca doszło do posiedzenia Rady Ministrów Związku Rosji i Białorusi w Sankt Petersburgu. Wówczas premierzy obydwu państw – Dmitrij Miedwiediew i Andriej Kobiakow – nakreślili perspektywy zacieśnienia współpracy firm z obydwu państw w hodowli drobiu i zwierząt hodowlanych oraz w przemyśle maszynowym.

 

Związek Rosji i Białorusi to konfederacja Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi, której celem jest doprowadzenie w przyszłości do głębokiej integracji gospodarczej i walutowej obydwu państw. Utworzony 26 stycznia 2000 roku twór polityczny działa na podstawie Umowy o utworzeniu Państwa Związkowego z 8 grudnia 1999 r.

 

W tle zbliżenia Rosji i Białorusi pojawia się aktywność NATO i rozmieszczenie wojsk tzw. natowskiej flanki wschodniej w krajach bałtyckich oraz w Polsce i w Rumunii. Zdecydowaną odpowiedzią Związku Rosji i Białorusi jest zapowiedź przeprowadzenia kolejnych manewrów wojskowych blisko polskich granic. Po niedawnych ćwiczeniach „Słowiańskie braterstwo” we wrześniu na terytorium Białorusi przeprowadzone zostaną manewry „Zachód – 2017” („Zapad – 2017”), w których wezmą udział żołnierze obydwu krajów. Białoruska opozycja obawia się – wbrew zapewnieniom rosyjskiego ambasadora na Białorusi – że po ćwiczeniach wrześniowych Federacja Rosyjska pozostawi część żołnierzy na białoruskim terytorium.

 

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie