Alice von Hildebrand, katolicka filozof i teolog, autorka wielu książek, żona Dietricha von Hildebranda, została odznaczona przez papieża Franciszka Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego. Ceremonia odbyła się w 30 października na Manhattanie, w trakcie 90. urodzin katolickiej uczonej.
W trakcie uroczystości kardynał Raymond Leo Burk wskazał, iż Alice von Hildebrand swoim życiem, pracą, twórczością intelektualną i działalnością akademicką może stanowić wzór do naśladowania. Jej głos dotyczący kulturalnych problemów czasów współczesnych jest zawsze słuchany z najwyższą uwagą. W uroczystości uczestniczyło około 200 osób: rodzina, przyjaciele, uczniowie i współpracownicy profesor von Hildebrand.
Wesprzyj nas już teraz!
– Obchodząc urodziny i chrzest doktor Alice von Hildebrand myślimy zaraz o jej mężu, doktorze Dietrichu von Hildebrandzie, któremu była tak bardzo oddana, wpierw jako jego studentka, później jako żona i współpracownica w studiowaniu prawdy, o której poucza nas rozum, jak i wiara, o życiu prawdą dzięki miłości Boga – powiedział kardynał Burke. Alice von Hildebrand odegrała zasadniczą rolę w spopularyzowaniu dorobku męża, autora m. in. „Spustoszonej winnicy” i „Sztuki życia”.
Odbierając wyróżnienie von Hildebrand zwróciła uwagę na rolę wdzięczności, przyjaźni i miłości, jako na pozostałości „ziemskiego raju”. Ujawniła także na rolę, jaką w jej życiu odegrał Dietrich von Hildebrand. – Swoją postawą wskazywał, że filozofia nie jest abstrakcyjna dziedziną. Jest życiem. Angażuje moje serce, intelekty i wolę, dlatego też otwiera perspektywę wielkości i piękna, których większość z nas nie jest świadoma. Pokazał mi, że to, co nazywamy chrześcijańską filozofią, nie jest abstrakcją, to zwyczajnie rozum ochrzczony przez wiarę – powiedziała.
Alice von Hildebrand urodziła się w roku 1923 w Belgii. W roku 1940 wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, w 1947 rozpoczęła pracę nauczyciela akademickiego. Przyszłego męża poznała na Fordham University, związek małżeński zawarli w roku 1959. W języku polskim ukazały się jej książki: „Dusza lwa”, Przywilej bycia kobietą”, ”Uszlachetnione cierpieniem”.
Źródło: kintera.org
mat