20 sierpnia 2013

Czy nie mamy już dość tych samych gadających głów w telewizji powtarzających bez przerwy te same frazesy?  Tych wszystkich tematów zastępczych i w ogóle całej ogłupiającej medialnej papki? Świetną alternatywą i odtrutką na to mogą być chociażby wykłady TED (Technology, Entertainment and Design). Wiedza o współczesnym świecie, jaką  ze sobą niosą,  jest często bezcenna.

 

Zapewne większość z Czyteników zetknęła się już z TED. Dla tych nielicznych, którzy jeszcze nie mieli ku temu okazji – kilka słów wprowadzenia. TED, to znany na całym świecie cykl konferencji odbywających się pod hasłem „Ideas worth spreading”, czyli „Idee warte rozpowszechniania”. Wszystko zaczęło się w 1984 r., jako w zamierzeniu przedsięwzięcie jednorazowe. Ale od 1990 r. projekt nabrał rozpędu.  Od tej pory konferencje TED  odbywają się  co roku, zarówno  w Long Beach i Palm Springs w USA, jak i w Europie oraz Azji. Prezentacje są udostępniane online na stronie www.ted.com oraz kanale YouTube. A dotyczą one  najprzeróżniejszych dziedzin – od rozrywki po naukę. Wśród mówców są sławni naukowcy, przedsiębiorcy, artyści, ale większość to osoby mniej znane. Każdy ma maksymalnie 18 minut na przedstawienie swojej idei, a wszystkie wykłady są  wygłaszane w języku angielskim. Jeśli ktoś z Państwa nie zna angielskiego, żaden problem. Wystarczy tylko włączyć polskie napisy.

Wesprzyj nas już teraz!

A oto 10 przykładowych wystąpień (kolejność jest przypadkowa, dlatego tej listy nie należy traktować, jako rankingu):

 

1. Potęga introwertyków

 

Introwertykom nigdy nie było łatwo. Zwłaszcza w  dzisiejszym świecie, gdzie wszystko jest na sprzedaż, napotykają na szereg trudności. Tymczasem, jak twierdzi Susan Cain, autorka książki „Ciszej proszę…”,  prawie połowa populacji to introwertycy, wśród których nie brakuje wielkich innowatorów czy przywódców. Niestety, tego typu osobowości już od najmłodszych lat są gorzej traktowane. Pora więc to zmienić.

  

 

2. Wylew – krok po kroku

 

Jill Bolte Taylor doznała rozległego udaru mózgu. Obserwowała, jak przestają działać kolejne funkcje jej mózgu – ruch, mowa, samoświadomość. Ale na szczęście wyszła z tego i o tym zdumiewająco-przerażającym doświadczeniu postanowiła nam opowiedzieć…

 

 

3. Jak wielcy przywódcy inspirują do działania

 

Simon Sinek jest autorem niedawno wydanej u nas książki pt. ”Zaczynaj od dlaczego”. Opisuje w niej, na czym polega fenomen inspirowania innych do działania. W swoim  wykładzie, który jest poniekąd streszczeniem książki, Sinek wyjaśnia nam, na czym polega jego „teoria dlaczego”.

 

4. Podwodne cuda

 

To jedna z najpiękniejszych prezentacji. „Jak dotąd – mówi David Gollo  – odkryliśmy tylko 3 procent tego, co kryją oceany. Znaleźliśmy już tam najwyższe góry, jak i najgłębsze doliny na świecie, podwodne jeziora, wodospady…”. Zdumiewający materiał na temat stworzeń ze świata głębin i bioluminescencji…

 

 

5. Drukowanie czterowymiarowe (4D)

 

Wydawać by się mogło, że po drukowaniu trójwymiarowym (3D) już nic lepszego w tej dziedzinie nie można wymyślić. Tymczasem Skylar Tibbits zapowiada kolejną nowość- drukowanie czterowymiarowe (4D), a czwartym wymiarem będzie czas…

 

 

6. Technologia „Szóstego Zmysłu”

 

Pranav Mistry przedstawia technologię przyszłości umożliwiającą interakcję między światem materialnym, a światem cyfrowych danych. M.in. – urządzenie o nazwie „Szósty Zmysł” (SixthSense) i „papierowy” laptop. Mistry wyjawia na koniec, że zamierza udostępnić wszystkim, na licencji Open Source ,oprogramowanie sterujące systemem „Szóstego Zmysłu”.

 

 

7. Projektowanie, jak budowanie z klocków

 

„LittleBits” to produkt Open Source – mówi Ayah Bdeir – Można wejść na naszą stronę, ściągnąć projekty i samemu je wykonać. Chcemy zachęcić do tego twórców, wynalazców, dobroczyńców, bo świat, w którym żyjemy jest interaktywny i wspólny. Uruchomcie własną inwencję”. Dzięki „LittleBits” projektowanie staje się procesem twórczym równie nieskomplikowanym, jak… budowanie z klocków.

 

 

8. Szkoły zabijają kreatywność

 

Sir Ken Robinson twierdzi, co nie jest bynajmniej odkrywczą myślą, że szkoły zabijają kreatywność i proponuje w zamian nowy model edukacyjny. Wydawałoby się, że reforma edukacji- to niezbyt ekscytujący temat. Tymczasem ta właśnie prezentacja bije rekordy popularności i jak dotąd obejrzało ją ponad 17 mln. osób.

 

 

9. Wzlot i upadek Nikoli Tesli

 

Elektryzująca wizualnie i poruszająca opowieść iluzjonisty Marco Tempesty o  Nicolu Tesli, odkrywcy napięcia przemiennego, autora ponad 700 patentów(m.in. radio, bezprzewodowy telegraf, zdalne sterowanie). Opowieść o geniuszu, któremu udało się nawet ziścić marzenie z dzieciństwa: okiełznać energię Wodospadu Niagara, by dostarczyć światło odległemu o 40 km miastu Buffalo. Niestety, Nicola Tesla umarł w samotności i biedzie.

 

 

10. Otwarte źródło projektów dla cywilizacji

 

I na koniec polski akcent. Marcin Jakubowski tworzy bazę projektów Open Source, dzięki której każdy, będzie w stanie, całkiem od zera, zbudować z przetworzonych elementów 50 maszyn rolniczych, takich jak ciągnik czy kombajn. Ostatecznym celem  jest stworzenie samowystarczalnego „miasteczka Open Source”, a cały zestaw niezbędnych do tego instrukcji ma się znaleźć na jednej płycie DVD.

 

 

Opr. Krzysztof Jendrzejczak

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram