20 września 2022

 Ambasador Izraela w Polsce: Kwestia reparacji od Niemiec to bilateralna sprawa Warszawy i Berlina

(fot. Szegrirut, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną ambasador Izraela w Polsce odniósł się do sprawy reparacji za zniszczenia dokonane przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, jakich domaga się nasz kraj. Przedstawiciel Tel- Awiwu zapewnił, że władze Rzeczpospolitej nie przedstawiły blisko-wschodniemu państwu żadnej formalnej propozycji udziału w części odszkodowań. Dyplomata stwierdził także, że kwestia ta jest przedmiotem bilateralnych relacji między Warszawą i Berlinem.

– Strona polska nie zwracała się do nas w tej sprawie w oficjalny sposób. Jak rozumiemy, jest to kwestia bilateralna między Polską a Niemcami – mówił Jaakow Livne, odpowiadając na przypomnienie deklaracji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS w dniu ogłoszenia raportu o stratach wojennych sugerował, że państwo Izrael mogłoby otrzymać część zadośćuczynień przeznaczonych dla naszego państwa w zamian za wsparcie roszczeń na arenie międzynarodowej.

– Kwestia reparacji jest skomplikowana w całej Europie. Wychodzimy z założenia, że w przypadku Polski ​​jest to kwestia do omówienia i rozwiązania między Polską a różnymi krajami – dodał rozmówca „Gazety Prawnej”, zapytany o to, czy widzi jakieś miejsce dla udziału Izraela w polsko- niemieckim sporze dyplomatycznym.

Wesprzyj nas już teraz!

Przedstawiciel Tel- Awiwu w Polsce odniósł się również do swojej misji w naszym kraju. Jak zapewniał, jego przyjazd do Warszawy ma służyć przywróceniu relacji pomiędzy oboma państwami na dobre tory. Zdaniem ambasadora uległy one pogorszeniu po roku 2018, kiedy środowiska żydowskie zaatakowały Polskę z powodu chęci obrony dobrego imienia kraju przez wprowadzenie „ustawy o IPN”.

Żydowski dyplomata skrytykował także polski rząd za brak zgody na ochronę izraelskich wycieczek przez uzbrojone agencje. Dotychczas wycieczki młodzieży wjeżdżały do Polski pod okiem noszących broń ochroniarzy. Rzekomo ze względów bezpieczeństwa młodym narzucano również ścisły rygor funkcjonowania. Według Warszawy umacniało to antypolskie stereotypy i budowało w gościach przekonanie, że znajdują się w nieprzyjaznym kraju.

Livne zapewnił, że takie same zasady bezpieczeństwa dotyczą zagranicznych wszystkich wycieczek izraelskiej młodzieży i mają chronić przed muzułmańskimi terrorystami.

Źródło: gazetaprawna.pl

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 45 502 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram