27 czerwca 2022

Ameryka post-Roe. W których stanach zbrodnia aborcji znika z powierzchni ziemi?

(Sąd Najwyższy USA / Źródło: Reynolds Stefani/ CNP / Abaca Press / Forum / oprac. GSz, PCh24.pl)

Kłamstwo, które przez prawie 50 lat uniemożliwiało skuteczną ochronę życia w USA zostało zniweczone przez Sąd Najwyższy. Przedstawiamy listę stanów, w których mordy prenatalne już zostały lub wkrótce zostaną zakazane. W kolejnych wchodzą w życie poważne ograniczenia tego zbrodniczego procederu, a ruch pro-life zaznacza, że jest to dopiero początek walki.

Wyrok w sprawie Dobbs vs. Jackson Women’s Health Organization to bezprecedensowy cios w przemysł aborcyjny. Choć aborcjoniści uciekają się nieraz do kłamstwa, że zabijanie nienarodzonych jest tylko niewielką częścią działalności ich „klinik”, to rzeczywistość pokazuje coś zgoła odmiennego. We wszystkich stanach, w których weszły w życie nawet niepełne zapisy o ochronie życia poczętego, placówki aborcyjne są zamykane praktycznie z dnia na dzień.

W szeregu konserwatywnych stanów wchodzą w życie ustawy, które zostały w bieżącym lub ubiegłym roku przyjęte pro futuro – na wypadek pomyślnego wyroku w sprawie Dobbsa. W innych powracają ustawy sprzed szczęśliwie pogrzebanej w popiołach historii „epoki Roe”. Zakazy dotyczą zarówno dzieciobójstwa metodą chirurgiczną, jak i sprzedaży „leków”, które doprowadzają do poronienia. W praktyce oznacza to porażkę przemysłu aborcyjnego, który utraci sporą część swojej morderczej infrastruktury, a także część wpływu na zabójstwa w ukryciu, do których służyły środki poronne.

Wesprzyj nas już teraz!

Upadek zbrodniczego precedensu Roe vs. Wade, który pociągnął za sobą brutalną śmierć ponad 63 milionów nienarodzonych Amerykanów otwiera nową epokę w historii tego kraju oraz ruchu pro-life.

TE AMERYKAŃSKIE STANY JUŻ ZAKAZAŁY ABORCJI:

Missouri. Pierwszym stanem, który efektywnie zakazał aborcji wskutek wyroku Dobbs vs. Jackson jest Missouri. Ustawa została podpisana przez stanowego prokuratora generalnego, dzięki czemu weszła w życie kilka minut po ogłoszeniu orzeczenia Sądu Najwyższego. Aborcja jest zakazana od momentu poczęcia we wszystkich przypadkach z wyjątkiem wiarygodnie potwierdzonego zagrożenia życia matki. Za zabicie dziecka nienarodzonego grozi do 15 lat więzienia. – Tu, w Missouri, głos ludzi już jasno dał do zrozumienia, że ​​mieszkańcy Missouri szanują świętość ludzkiego życia. Uważamy, że bez wyraźnej ochrony prawa do życia wszystkie wolności są zagrożone, dlatego nie można przecenić znaczenia tego dnia. Z pokorą przyjmuję, że ​​jestem częścią tego, co się dzieje i pierwszym prokuratorem generalnym w kraju, który skutecznie zakończył aborcję. Jako wieloletni orędownik praw nienarodzonych i rodzin z Missouri przyrzekam kontynuować walkę o nasze najbardziej podstawowe prawo, prawo do życia – zadeklarował prokurator Eric Schmitt.

Dakota Południowa. Zaraz za Missouri zakończenie aborcyjnej gehenny ogłosiła Dakota Południowa. – Od dzisiaj wszystkie aborcje w Dakocie Południowej są nielegalne. Każda aborcja miała zawsze dwie ofiary: nienarodzone dziecko i matkę. Dzisiejsza decyzja będzie chroniła życie nienarodzone w Południowej Dakocie, ale jest jeszcze więcej pracy do wykonania. Musimy zrobić, co w naszej mocy, aby pomóc matkom w kryzysie, by wiedziały że są dla nich dostępne opcje i zasoby. Razem zapewnimy, że aborcja będzie nie tylko nielegalna w Dakocie Południowej – ale będzie nie do pomyślenia – oświadczyła republikańska gubernator stanu Kristi Noem.

Arkansas. W Arkansas prawo zakazujące aborcji zostało podpisane przez gubernatora już w roku 2019, dlatego było ono jednym z trzech pierwszych stanów, w których wszystkie przypadki aborcji (z wyjątkiem ratowania życia matki) zostały uznane za przestępstwo, a wszystkie „kliniki” giganta aborcyjnego Planned Parenthood zostały z dnia na dzień zamknięte. Za popełnienie zbrodni tzw. aborcji grozi do 10 lat więzienia i do 100 tys. dolarów grzywny. – Nikt z nas nie przypuszczał, że ten dzień nadejdzie za naszego życia – powiedziała prokurator generalna Leslie Rutledge, wyrażając radość z możliwości złożenia podpisu pod ustawą pro-life.

Luizjana. Tzw. aborcja w Luizjanie stała się nielegalna na mocy ustawy z roku 2006. Z wyjątkiem ratowania życia matki bądź w przypadku, gdy nie ma wątpliwości, że dziecko nie przeżyje. Za mord prenatalny grozi pozbawienie wolności do 15 lat, a gdyby ktoś dopuścił się tego przestępstwa na nieletniej dziewczynie, może trafić do więzienia na 50 lat.

Kentucky. W Kentucky prawo uznaje, że płód jest „nienarodzoną istotą ludzką”, która posiada pełne prawo do życia, a dokonanie aborcji jest przestępstwem (z wyjątkiem ratowania życia matki). Na tym jednak konserwatywny stan nie zamierza poprzestać. Prawodawcy zaplanowali na listopad głosowanie nad poprawką do stanowej konstytucji, która mocą najwyższego aktu prawnego zakazałaby aborcji.

Oklahoma. Republikański gubernator Oklahomy podpisał ustawę zakazującą aborcji niezależnie od obowiązującego jeszcze precedensu Roe vs. Wade i nie była to ustawa warunkowana wyrokiem w sprawie Dobbs vs. Jackson. Niemniej po obecnym orzeczeniu zyskała ona dodatkową sankcję prawną. Prawodawcy w Oklahomie zostawili jednak szerszy margines wyjątków, obejmujących nie tylko zagrożenie życia matki, ale także przypadki kazirodztwa i gwałtu.

Alabama. Ustawa zakazująca większości aborcji (z wyjątkami dla zagrożenia życia i zdrowia matki, kazirodztwa i gwałtu) została podpisana w roku 2019, ale wyrok sądu, który powołał się na precedens Roe vs. Wade zatrzymał jej egzekwowanie. Po ogłoszeniu wyroku w sprawie Dobbsa ustawa natychmiast weszła w życie, a ostatnie trzy „kliniki” dzieciobójcze zostały zamknięte.

Utah. Prawo zakazujące bezwzględnej większości aborcji weszło także w Utah. Za zabicie dziecka nienarodzonego grozi do 15 lat więzienia, utrata prawa do wykonywania zawodu lekarskiego i utrata licencji na prowadzenia ośrodka medycznego. Tu również zostawiono większą pulę wyjątków (zagrożenie życia matki, stwierdzenie śmiertelnej wady lub poważnego uszkodzenia mózgu u dziecka, gwałt i kazirodztwo).

W TYCH STANACH ZAKAZY WEJDĄ W ŻYCIE JAKIŚ CZAS PO WYROKU SĄDU NAJWYŻSZEGO:

Teksas. W Teksasie prawo zakazujące aborcji (z wyjątkiem tylko dla ratowania matki przed śmiercią lub „znacznym upośledzeniem głównych funkcji organizmu”) wejdzie 30 dni od upadku Roe. „Aborcja jest teraz w Teksasie nielegalna” – ogłosił już stanowy prokurator generalny Ken Paxton, a w odpowiedzi na tę deklarację wszystkie „kliniki” aborcyjne zakończyły działalność. Za zamordowanie dziecka nienarodzonego w Teksasie grozi dożywocie.

Mississippi. W 10 dni od upadku Roe również Mississippi zakaże aborcji od momentu poczęcia (z wyjątkami dla ratowania życia matki i gwałtu). – Dzisiejszy dzień wyznacza nową erę w historii Ameryki. Roe v. Wade nareszcie jest już za nami. Ta decyzja jest zwycięstwem nie tylko kobiet i dzieci, ale i samego Sądu Najwyższego. Teraz naprawdę zaczyna się nasza praca na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet – oświadczyła prokurator generalna Lynn Fitch. Przemysł aborcyjny już był w odwrocie w Mississippi, a wskutek wyroku Dobbs vs. Jackson działalność zakończy ostatnia na terenie stanu prowadzona jednoosobowo „klinika” aborcyjna.

Tennessee. W Tennessee prawo zakazujące większości przypadków aborcji (z wyjątkiem zagrożenia życia i poważnych uszkodzeń organizmu matki) również wejdzie 30 dni od upadku Roe vs. Wade. Za morderstwo na dziecku nienarodzonym grozi do 15 lat więzienia.

Dakota Północna. Podobnie w 30 dni od pogrzebania Roe w popiołach historii dzieciobójstwo prenatalne zostanie zakazane w Dakocie Północnej, gdzie stosowna ustawa została przyjęta już w roku 2007 (z wyjątkiem ratowania matki, gwałtu i kazirodztwa).

Idaho. Prawo zakazujące zabijania dzieci nienarodzonych wejdzie również w 30 dni od wyroku w sprawie Dobbs vs. Jackson i obejmuje te same wyjątki, co w przypadku poprzedniego stanu.

Wyoming. W Wyoming zakaz wejdzie 5 dni od upadku Roe, z wyjątkami takimi jak w dwóch poprzednich stanach.

Wirginia Zachodnia. W Wirginii Zachodniej nie powstało w ostatnich latach nowe prawo zakazujące aborcji na wypadek pomyślnego wyroku w sprawie Dobbsa. Najprawdopodobniej jednak, jak wynika z deklaracji władz, do życia wróci ustawa sprzed epoki Roe, a aborcja zostanie zakazana jedynie z wyjątkiem ratowania życia. W związku z tą perspektywą ostatnia „klinika” aborcyjna w tym stanie zakończyła już swoją działalność.

STANY, W KTÓRYCH ABORCJA BĘDZIE CZĘŚCIOWO ZAKAZANA:

OhioUstawa, która weszła w życie w Ohio stanowi na razie tylko częściową ochronę życia ludzkiego, to znaczy zakazuje aborcji od momentu wykrycia bicia serca u dziecka. Można jednak mieć nadzieję, że staraniu republikańskich prawodawców i poparciu katolickiego gubernatora Mike’a DeWine i ten stan wkrótce pójdzie za postępem cywilizacyjnym, zakazując wszystkich aborcji od momentu poczęcia.

Arizona. Na razie w Arizonie wejdzie w życie zakaz aborcji po 15. tygodniu ciąży. W stanie istniała ustawa całkowicie zakazująca dzieciobójstwa sprzed epoki Roe, ale z deklaracji władz nie wynika, czy zostanie ona przywrócona. Niemniej prowadzenie działalności ludobójczej i tam stało się nieopłacalne, a wszystkie „kliniki” Planned Parenthood tymczasowo zawiesiły działalność.

Floryda. Na Florydzie 1 lipca wejdzie w życie zakaz zabijania dzieci nienarodzonych od 15. tygodnia ciąży. Stan ten, w którym trwa dopiero konserwatywna rekonkwista, ma przed sobą dalszą pracę nad prawodawstwem chroniącym życie ludzkie, jednak katolicki gubernator Ron DeSantis deklaruje, że będzie popierał te starania.

Georgia. W Georgii wejdzie w życie ustawa o biciu serca, zakazująca aborcji od około 6 tygodnia ciąży, z wyjątkami dla „nagłych przypadków medycznych”, gwałtu i kazirodztwa.

Karolina Południowa. Podobne ograniczenia wejdą w życie w Karolinie Południowej, jednak już teraz republikański gubernator Henry McMaster zapowiedział, że jego stan nie poprzestanie na częściowym zakazie zbrodniczego procederu. – Natychmiast rozpocznę współpracę z członkami legislatury w celu ustalenia najlepszego rozwiązania ochrony życia nienarodzonych mieszkańców Karoliny Południowej – zadeklarował.

Iowa. Ustawa o biciu serca została przyjęta również w stanie Iowa. Stanowy sąd uznał ponadto, że aborcja nie jest lokalnym prawem konstytucyjnym, co jest traktowane jako dobry znak do dalszych prac nad pełną ochroną prawną życia ludzkiego.

Wirginia. Podobnie w Wirginii walka o życie dopiero trwa (obowiązuje zakaz aborcji dopiero po 26. tygodniu ciąży), ale konserwatywny i opowiadający się za życiem gubernator Glenn Youngkin zapowiada zmiany w tej kwestii.

Indiana. Aborcja będzie zakazana dopiero od 20. tygodnia ciąży, ale republikańscy prawodawcy zapowiadają zwołanie nadzwyczajnej sesji, aby pochylić się nad koniecznością ochrony życia poczętego.

Nebrasca. Tu dzieciobójstwo jest nielegalne dopiero od 22. tygodnia, ale podobnie jak w przypadku poprzedniego stanu istnieje wola zmiany wśród republikańskich prawodawców.

Pensylwania. W Pensylwanii można w majestacie prawa zabić dziecko nienarodzone do 24. tygodnia ciąży, jednak biorąc pod uwagę proaborcyjne nastroje polityczne trudno obecnie liczyć na poprawę sytuacji.

New Hampshire. Dokładnie tak samo jak w przypadku poprzedniego stanu sprawa wygląda w New Hampshire.

STANY, KTÓRE BĘDĄ WALCZYĆ O OCHRONĘ ŻYCIA:

Kansas. Stanowy wymiar sprawiedliwości uznał w 2019 roku, że możliwość dokonania mordu prenatalnego jest „prawem” konstytucyjnym. Z takim stanem rzeczy nie zgadzają się jednak mieszkańcy Kansas, którzy w sierpniu wezmą udział w głosowaniu powszechnym nad wprowadzeniem poprawki do stanowej konstytucji, która definitywnie stwierdzi, że aborcja nie jest „prawem”.

Montana. Podobne orzeczenie o rzekomej konstytucyjności wydał sąd w Montanie, jednak i tam „prawo” to jest kontestowane przez mieszkańców i republikańskich polityków.

Alaska. Alaska stanowi dziwny przypadek legalności aborcji pomimo raczej konserwatywnych zapatrywań mieszkańców. Prawodawcy dopiero w listopadzie zadecydują, czy zwołać specjalną konwencję w celu wprowadzenia poprawki o braku konstytucyjnego „prawa” do aborcji, co otworzyłoby drogę do wdrażania prawodawstwa pro-life. 

STANY, W KTÓRYCH DZIECIOBÓJSTWO JEST CHRONIONE SPECJALNYMI „PRAWAMI”

W przeciwieństwie do większości amerykańskich stanów, które albo zakazują albo ograniczają aborcję, pozostaje 17 skrajnie liberalnych stanów, w których aborcja jest nie tylko uznana za rzekome „prawo”, ale także chroniona specjalnymi ustawami. Są to: Kalifornia, Kolorado, Connecticut, Delaware, Hawaje, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Nevada, New Jersey, Nowy Jork, Oregon, Rhode Island, Vermont i Waszyngton.

Odrębny przypadek stanowi stan Michigan, gdzie istnieje akt prawny z epoki przed Roe vs. Wade, który teoretycznie powinien wrócić do życia. Jak na razie został on jednak zablokowany przez prokurator generalną Danę Nessel (radykalną zwolenniczkę LGBT i zadeklarowaną lesbijkę) przy poparciu demokratycznej gubernator Gretchen Whitmer.

Źródła: lifesitenews.com / guttmacher.org

oprac. Filip Obara

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram