Badacze z katolickiego Georgetown University uczynili kolejny krok w stronę wyjaśnienia problemów zdrowotnych, które dotykają weteranów wojny w Zatoce Perskiej. Przyczyny jak i samo istnienie problemu były dotąd kontrowersją dzielącą środowiska naukowe.
Pracownicy Centrum Medycznego Georgetown University rozpoczęli prace mające wyjaśnić przyczynę dolegliwości chorobowych, które dotknęły co czwartego amerykańskiego żołnierza w tym konflikcie. Po zakończeniu wojny mundurowi zaczęli się uskarżać na nudności, bóle głowy, żołądka, zmęczenie, bezsenność, zaburzenia pamięci i równowagi. Takie problemy ze zdrowiem dotknęły ok. 250 tysięcy osób. Jak wskazują pojawiające się niedawno głosy, na podobne dolegliwości uskarżają się dziś żołnierze z Iraku i Afganistanu.
Wesprzyj nas już teraz!
Do tej pory przyczyn upatrywano w szczepionkach podawanych żołnierzom, użyciu gazów bojowych, pocisków ze zubożonym uranem bądź w czynnikach psychicznych. Tymczasem jak pokazały nowe badania, żołnierze ci cierpią na skutek poważnych zmian mózgu.
Badania Centrum Medycznego koncentrowały się wokół wpływu wysiłku fizycznego na czynności mózgu w przypadku weteranów wojny w Zatoce oraz w przypadku grupy kontrolnej. Okazało się, że żołnierze cierpią na ubytek materii mózgowej w obszarach odpowiedzialnych za regulację odczuwania bólu i zmęczenia. Wykonywane po wysiłku fizycznym zadania poznawcze pokazały, że w przypadku weteranów szczególna aktywność jąder podstawnych, obszaru mózgu, który pełni pomocnicze funkcje w procesach poznawczych w przypadku m. in. choroby Alzhaimera.
Analiza prac mózgu w trakcie wykonywania testów poznawczych okazała także podwyższoną aktywność móżdżka – co także stanowi jeden z objawów zwyrodnieniowych chorób mózgu. Cierpieli oni także na podwyższone tętno. Tymczasem wszyscy badani weterani spotykali się do tej pory z różnymi diagnozami medycznymi. W grupie kontrolnej nie zaobserwowano takich objawów.
– Wykorzystanie innych obszarów mózgu w celu kompensacji uszkodzonego obszaru jest obserwowane w przypadku innych chorób, na przykład takich jak choroba Alzhaimera. Dlatego też uważamy, że nasze dane pokazują, że weterani cierpią na skutek dysfunkcji centralnego układu nerwowego – tłumaczy kierujący projektem doktor Rakib Rayhan. – Nasze badania potwierdzają to, co weterani od dawna mówili o swojej chorobie – dodaje.
źródło: sciencedaily.com
mat