19 marca 2015

Amerykańskie legislatury stanowe opracowują projekty ustaw mające chronić wolność religijną przed atakami ze strony władz federalnych. Liderzy Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich (ACLU) już alarmują, że nowe prawo stanowić będzie „uzasadnienie dla dyskryminacji mniejszości seksualnych” i kobiet domagających się aborcji i łatwego dostępu do antykoncepcji.

 

Pomysłodawcy projektów ustaw przekonują, że nowe prawo ma wyraźnie dać do zrozumienia kongresmenom i sędziom, że ludzie poważnie traktują przekonania religijne i nie mogą być zmuszani przez rząd do ich łamania. – Musimy chronić się przed rządem, który uniemożliwia nam praktykowanie naszej religii – przekonuje kongresmen ze stanu Indiana Tim Wesco, autor Indiana Religious Freedom Restoration Act.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zastępca dyrektora działu prawnego organizacji ACLU, Louise Melling, twierdzi, że jej organizacja nieraz walczyła o prawa dla grup religijnych. Dodała, że chociaż wolność religijna jest podstawowym prawem, to jednak „podobnie jak inne prawa, nie jest bez granic”. Stwierdziła, że osoba praktykująca swoją religię nie może „szkodzić innym, narzucać im swoich poglądów i dyskryminować”.

 

To, że projekty ustaw lepiej chroniących wolność religijną pojawiły się w różnych stanach, wynika m.in. z licznych batalii sądowych i skandalicznych aktów rządu federalnego, próbującego narzucić siłą przepisy godzące w podstawowe prawa obywateli. Wiele szkół, firm, szpitali i organizacji non profit prowadzonych przez osoby wierzące zmuszanych jest do finansowania polis ubezpieczeniowych obejmujących antykoncepcję , aborcję i sterylizację. Podmioty te są także zmuszane do akceptacji homoseksualnych „małżeństw”.

 

Mimo korzystnego orzeczenia Sądu Najwyższego dla firmy Hobby Lobby, należącej do rodziny chrześcijan, a także mimo istnienia federalnej ustawy potwierdzającej swobody religijne obywateli, poszczególne stany zamierzają wprowadzić dodatkowe gwarancje praw obywateli. W Indianie projekt taki został już zaakceptowany przez stanową Izbę Reprezentantów i Senat. Gubernator Mike Pence zapowiedział, że ją podpisze. Podobny projekt jest rozpatrywany w kongresie Georgii.

 

Ustawa o wolności religijnej przyjęta została w stanie Arizona, ale zawetował ją w 2014 roku gubernator Brewer. Stan Utah niedawno uchwalił ustawę kompromisową, zakładającą, że nie można odmówić komuś zatrudnienia czy wynajęcia lokalu w oparciu o „orientację seksualną i tożsamość płciową”.  Z drugiej strony, zapewniono szczególną ochronę podmiotom religijnym i prowadzonym przez nie szkołom, organizacjom charytatywnym, szpitalom itp.

 

W Oregonie toczy się postępowanie odwoławcze w sprawie małżeństwa cukierników Aarona i Melissy Klein, którzy odmówili upieczenia tortu weselnego dla pary lesbijek. Sąd pierwszej instancji nakazał państwu Klein wypłacenie 150 tys. dol. zadośćuczynienia dla lesbijek z powodu „doznanej przez nie krzywdy”. Państwo Klein – pobożni chrześcijanie, rodzice pięciorga dzieci – zamknęli cukiernię w 2013 roku.

 

Źródło: washingtontimes.com, AS.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram