Izba Reprezentantów, zdecydowaną większością głosów, uchwaliła ustawę wprowadzającą w USA święto „Juneteenth”. Nowe święto, które będzie obchodzone 19 czerwca, upamiętnia wyzwolenie ostatnich niewolników w Stanach Zjednoczonych. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta Bidena.
Niższa izba amerykańskiego Kongresu uchwaliła ustawę o nowym święcie upamiętniającym zniesienie niewolnictwa w ostatnim stanie USA. Za ustawą głosowało 414 kongresmenów. Przeciw opowiedziało się jedynie 14 deputowanych – wszyscy należą do Partii Republikańskiej. Dzień wcześniej o ustanowieniu „Juneteenth” jednogłośnie zdecydował Senat. Jest to pierwsze, od 1983 roku, nowe święto federalne.
„Juneteenth” było dotąd obchodzone przez czarną społeczność Amerykanów. Spopularyzowane zostało niedawno, podczas protestów ruchu Black Lives Matter. Nazwa nowego święta, to zbitka słów „June nineteenth”. Odnosi się ona do aktu znoszącego niewolnictwo w Teksasie, ostatnim stanie USA, gdzie niewolnictwo jeszcze istniało. Rozkaz został podpisany przez generała Gordona Graingera 19 czerwca 1865 roku, 3 lata po tym, jak prezydent Abraham Lincoln ogłosił decyzję o zniesieniu niewolnictwa.
Rok temu wprowadzenie „Juneteenth” zablokował republikański senator Ron Johnson. Swój sprzeciw motywował kosztami wprowadzenia nowego dnia wolnego od pracy. Tym razem też nie zabrakło głosów przeciwnych ustawie, ale tylko w Izbie Reprezentantów, co nie miało wpływu na przegłosowanie ustawy. Demokraci chcą, aby prezydent Joe Biden podpisał ustawę jeszcze przed 19 czerwca.
Źródła: polsatnews.pl, bbc.com
JSJK