Podczas czerwcowego spotkania Konferencji Episkopatu USA, biskupi zadecydują o wystosowaniu „mocniejszego niż kiedykolwiek” apelu do prezydenta Joe Bidena oraz innych katolickich polityków: jeśli upieracie się ws. aborcji, nie przyjmujcie Komunii.
Dotychczas, zgodnie z polityką Konferencji Amerykańskich Biskupów Katolickich, decyzja o odmowie udzielenia Komunii należy do poszczególnych biskupów. Joe Biden uczestniczy w nabożeństwach, gdzie władze sprawują biskup W. Francis Malooly z Wilmington oraz kardynał Wilton Gregory z Waszyngtonu, którzy stwierdzili, że prezydent może przyjmować komunię w tamtejszych świątyniach, mimo wieloletniego opowiadania się za aborcją.
Nie chodzi tu też o jedynie sprzyjanie „wołającemu o pomstę do nieba” aktowi zabicia bezbronnego, nienarodzonego dziecka. 16 kwietnia administracja Bidena przywróciła federalne finansowanie badań z użyciem tkanek i organów abortowanych płodów prowadzonych przez Narodowe Instytuty Zdrowia (National Institutes of Health). Swój sprzeciw wyraził episkopat USA.
Wesprzyj nas już teraz!
Rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki komentując decyzję prezydenta oznajmiła, że „Biały Dom z całym szacunkiem nie zgadza się” ze stanowiskiem biskupów.- Wierzymy, że ważne jest, aby inwestować w naukę i szukać możliwości leczenia chorób i myślę, że to jest właśnie to, co mamy nadzieję osiągnąć – odpowiedziała Psaki.
– Taka postawa osoby publicznej jest poważnym złem moralnym – stwierdził arcybiskup Joseph Naumann cytowany przez Associated Press. Jego zdaniem konieczne jest publiczne upomnienie Bidena. – Prezydent Biden jest katolikiem i stanowi to dla nas wyjątkowy problem. To może wywołać zamieszanie. Jak może mówić, że jest pobożnym katolikiem, a robi rzeczy, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła? – pytał arcybiskup Kansas City.
Zdaniem bp. Naumanna, jeśli dokument zostanie zatwierdzony, jasno określi pogląd Konferencji Episkopatu USA, że Biden i inni katolicy o podobnych poglądach, którzy zajmują publiczne stanowiska, nie powinni przyjmować komunii. Dokument musi zostać zatwierdzony stosunkiem 2/3 głosów.
Źródło: polskieradio24.pl / dorzeczy.pl
PR