Biskupi Stanów Zjednoczonych otwarcie krytykują działania administracji Donalda Trumpa, mające doprowadzić do uszczelnienia granic państwa. Mimo tego, jak wykazało najnowsze badanie, katolicy popierają decyzje prezydenta. Widzą również potrzebę legalności – przez wieki akceptowanej przez Kościół – kary śmierci.
Jak dowodzi badanie przeprowadzone przez telewizję EWTN i firmę Real Clear wśród 1000 zadeklarowanych katolików, większość wierzących Amerykanów opowiada się za zdecydowanymi działaniami prezydenta wobec bezprawnie przebywających w kraju cudzoziemców. 54 proc. procent respondentów stwierdziło, że popiera „aresztowanie i deportację nielegalnych migrantów na szeroką skalę”. 30 procent uczestników badania ma odwrotne stanowisko, a 7 pozostaje niezdecydowane.
Poparcie dla deportacji nielegalnych migrantów na dużą skalę przeważa nawet w grupie respondentów pochodzenia latynoskiego. Przeciwko zdecydowanym działaniom opowiedziało 39 procent z nich, podczas gdy poparcie dla polityki prezydenta wyraziło 41 procent.
Wesprzyj nas już teraz!
Co ważne – poparcie dla deportacji nielegalnych migrantów jest wyższe wśród katolików regularnie uczestniczących we Mszy świętej niedzielnej. 58 procent wiernych, stosujących się do obowiązku niedzielnego, uważa wydalenie obcokrajowców za słuszne.
W badaniu pytano również wiernych o ich stosunek do Donalda Trumpa. Jak wynika z odpowiedzi, 52 procent katolików ma do prezydenta pozytywny stosunek, podczas gdy 37 proc. odnosi się do niego negatywnie. Po raz kolejny – wśród uczestników niedzielnej Mszy świętej, dodatnia ocena Trumpa jest częstsza. Wyraziło ją 60 procent odpowiadających, którzy są w Kościele w każdy Dzień Pański.
Według badania większość katolików opowiada się również za karą śmierci – którą Kościół aprobował przez wieki w nauczaniu oraz praktyce. Poparcie dla kary głównej wobec morderców wyraziło 55 procent badanych, podczas gdy jedynie 20 procent uznało, że w takiej sytuacji jest ona niedopuszczalna. 25 procent respondentów nie miało pewności.
W wypadku tego pytania poparcie dla kary śmierci okazało się nieznacznie – bo o 3 punkty procentowe – niższe wśród wiernych co niedziela nawiedzających kościoły.
Badanie dowodzi więc, że mimo ostrej krytyki działań deportacyjnych władz USA przez hierarchów, wierni sympatyzują z ochroną granic kraju. Co więcej, również w wypadku kary śmierci przeważa podejście zdroworozsądkowe i bliższe klasycznemu stosunkowi Kościoła do kary głównej, niż temu, jakie promuje się po kontrowersyjnej zmianie dokonanej przez papieża Franciszka w katechizmie.
Źródło: catholicnewsagency.com
FA