23 stycznia 2015

Amerykańscy naukowcy wyhodowali… ludzką nerkę w ciele myszy. Pochodziła z ciała wyabortowanego dziecka

(fot.By by Aaron Logan (from http://www.lightmatter.net/gallery/albums.php) [CC-BY-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/1.0)], via Wikimedia Commons)

Badacze z centrum Ganogen wyhodowali w ciele myszy nerkę pochodzącą z ciała wyabortowanego dziecka. W ten sposób naukowcy chcą produkować organy dla pacjentów czekających na przeszczep.  Tę technologię można będzie zastosować w przypadku innych organów – twierdzi Eugene Gu, współautor badań.

 

Eugene Gu pozyskał nerkę z ciała dziecka zamordowanego w łonie matki za pośrednictwem firmy Stem Express, zaopatrującej w tkanki laboratoria badawcze. Rodzice wyabortowanego dziecka wyrazili zgodę (!) na wykorzystanie jego ciała w badaniach.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Amerykańscy naukowcy zastąpili nerki myszy nerką ludzką. Do nerki płodu podłączono naczynia krwionośne zwierzęcia – by operacja doszła do skutku, Amerykanie opracowali urządzenie regulujące ciśnienie krwi myszy. Zwierzęta po transplantacji przeżywały od 4 do 10 miesięcy. Jak twierdził Gu, myszy z grupy kontrolnej – których nerki zostały usunięte – przeżywały od 3 do 4 dni. Artykuł opisujący przebieg badań zostanie opublikowany na łamach „American Journal of Transplantation”.

 

W ciągu kolejnych miesięcy amerykańscy naukowcy chcą… przeszczepić nerki do ciała świni, co miałoby umożliwić ich odpowiedni wzrost. Dzięki temu organy miałyby być ponownie przeszczepiane do ciał ludzi. Eugene Gu – współzałożyciel firmy Ganogen – zapowiedział, że ta technika mogłaby być wykorzystywana w przypadku innych organów i rozwiązałaby problemy ciążące amerykańskiemu systemowi opieki zdrowotnej. Obecnie w Stanach Zjednoczonych na przeszczep czeka ponad 123 tysiące osób. Oczekując na operacje każdego dnia umiera 21 osób.

 

Nawet liberalni amerykańscy komentatorzy zauważają, że badania te wywołują „kontrowersje”. Nerka pochodząca z ciała zabitego dziecka została przeszczepiona do ciała zwierzęcia w celu wyprodukowania organów zastępczych.

 

Źródło: livescience.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 33 146 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram