Zdaniem ekspertów cytowanych przez agencję Reutera, projekt opinii sędziego Sądu Najwyższego Samuela Alito, który zakończyłby uznanie konstytucyjnego „prawa do aborcji”, mógłby zagrozić również innym rzekomym „wolnościom” związanym np. kontrolą urodzeń i zawieraniem tzw. małżeństw osób tej samej płci.
Zdaniem profesor prawa z University of Texas, Elizabeth Sepper, uzasadnienie prawne projektu, jeśli zostanie przyjęte przez sąd może zagrozić innym prawom, uznanym przez liberalną część Ameryki za oczywiste. Do ostatnich owoców progresywnego orzecznictwa, które mogą znaleźć się na celowniku konserwatywnych sędziów zalicza np. antykoncepcję oraz pseudomałżeństwa osób tej samej płci.
Aborcja jest jednym z wielu podstawowych kwestii, które sąd przez wiele dziesięcioleci uznawał przynajmniej częściowo za tak zwane „materialne” prawa, w tym antykoncepcję dopuszczoną w 1965 r., małżeństwa międzyrasowe w 1967 r. i „małżeństwa” osób tej samej płci w 2015 r.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem Sepper, chociaż prawa te nie są wyraźnie wymienione w Konstytucji, wiążą się one z prywatnością, autonomią, godnością i równością. Alito argumentował w projekcie, że „materialne” prawa muszą być „głęboko zakorzenione” w historii i tradycji USA oraz niezbędne dla narodowego „systemu uporządkowanej wolności”. Zdaniem sędziego, aborcja taką swobodą nie jest.
Agencja Reutera przekonuje, że podobnie jak aborcja, antykoncepcja i „małżeństwa osób tej samej płci”, mogą być uznane przez konserwatywnych sędziów za wykraczające poza ramy obejmujące prawa „głęboko zakorzenione” w amerykańskiej historii.
Postępującą liberalizację prawa obyczajowego wraz z upowszechnianiem dostępu do zabijania nienarodzonych, zdaniem Carol Sanger, ekspert ds. praw reprodukcyjnych w Columbia Law School „uznawano za postęp społeczny”. „Zmienialiśmy się jako społeczeństwo, a różne rzeczy stały się ważne i zostały włączone w poczet wartości” – powiedziała
Natomiast zdaniem profesora prawa z Northwestern University, Johna McGinnisa, sąd nie odważy się uderzyć w powyższe kwestie. „Żadna legislatura stanowa nie pozbędzie się antykoncepcji. To są fantazje. I żadna legislatura stanowa nie pozbędzie się również małżeństw międzyrasowych” – dodaje.
Źródło: usatoday.com
PR