4 maja 2023

Amerykański ekspert: Program transformacji energetycznej to niemiecki projekt neokolonialny

(fot. pixabay.com)

Niemiecka polityka energetyczna, promująca globalną transformację energetyczną to przejaw „zielonej neokolonialnej” mentalności, mówił w rozmowie z pap Thomas O’Donnell. Jak podkreślił amerykański ekonomista, zatrudniony na niemieckiej uczelni. Plany Berlina zakładają przekształcenie wielu państw w fotowoltaiczne farmy – produkujące zieloną energię nie dla siebie, a na rzecz RFN, dodawał.

– Niemiecka polityka bezpieczeństwa energetycznego od dawna opierała się na dwóch filarach: globalnej transformacji energetycznej, czyli promocji maksymalistycznej strategii, gdzie 100 proc. energii jest pozyskiwanych ze źródeł odnawialnych bez udziału atomu i paliw kopalnych. Ma to być rzekomo jedyne „zielone” rozwiązanie problemu zmian klimatu. Drugi filar to zależność od Rosji w zakresie importu taniego gazu ziemnego. W sposób oczywisty zakładał on prymat narodowego, egoistycznego interesu gospodarczego Niemiec nad bezpieczeństwem energetycznym Ukrainy, Polski i Europy Wschodniej. Załamał się jednak wraz z agresją Putina na Ukrainę – wyjaśniał rozmówca Polskiej Agencji Prasowej.

Jak zwracał uwagę O’Donnell, w nowej sytuacji Niemcy nie wycofują się, ani nie modyfikują swojej wizji „Energiewende”. Przeciwnie, jeszcze usilniej, niż poprzednio próbują ją przedstawiać jako domniemany sposób na uwolnienie się od ryzyka geopolitycznego.

Wesprzyj nas już teraz!

– Tymczasem w kolejnych niezależnych raportach na temat niemieckiej transformacji energetycznej jasno wynika, że Niemcy nigdy nie będą w stanie zaspokoić swoich potrzeb energetycznych wyłącznie z krajowych źródeł odnawialnych. Co, w związku z tym, robi rząd RFN i jego eksperci? Zachęcają niemieckie firmy do inwestowania w budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych za granicą. Wyprodukowany tam prąd miałby być sprowadzany nad Ren bezpośrednio lub – po przekształceniu – w postaci tzw. zielonego wodoru – przestrzegał ekspert.

W efekcie Niemcy nalegają na Ukrainę, ale też Mauretanię, Namibię, Irak i Chile, by stały się gigantycznymi farmami wiatrowymi lub fotowoltaicznymi. Wszystkie te kraje borykają się z głębokimi kryzysami bezpieczeństwa i/lub zarządzania. Wielu przedstawicieli tych krajów mówi wprost, że działania kanclerza Olafa Scholza oraz wicekanclerza i ministra gospodarki Roberta Habecka w tej dziedzinie to przejaw nowej, „zielonej neokolonialnej” mentalności, ignorującej prawdziwe, naglące problemy miejscowej ludności” – zwraca uwagę Thomas O’Donnell.

– Importowany z odległych krajów zielony wodór jest nieefektywny i kontrproduktywny dla ochrony klimatu oraz pozytywnego rozwoju gospodarki i energetyki tych państw – zauważał tymczasem analityk.

(PAP)/ oprac. FA

pap logo

Ekologiczne szaleństwo przyspiesza. Eurokraci dogadali się w sprawie nowej odsłony neutralności klimatycznej

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram