30 listopada 2012

Amerykańskie służby podatkowe interesują się całym światem

(fot. Svilen.milev/commons/creative/GNU)

1 stycznia 2013 r. będzie początkiem obowiązywania amerykańskiego prawa podatkowego FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act). Zakłada ono globalną współpracę w ujawnianiu dla celów podatkowych ukrytych amerykańskich aktywów za granicą i ich właścicieli. Nie jest to dobra wiadomość dla zagranicznych instytucji finansowych ani dla samych Amerykanów.

 

Profesor Beckett G. Cantley stwierdził, iż USA wciąż interpretują swoje narodowe interesy w kategoriach projekcji siły poza własne granice z tą różnicą, iż ta siła z militarnej przepoczwarza się w siłę podatkową. Jeśli USA wprowadzają takie zmiany w wewnętrznym prawie, które oddziałują na suwerenność prawa wewnętrznego innego kraju, to – uważa profesor Cantley – nie ma powodu, aby inny kraj nie robił tego samego co USA.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Skutek może być taki, że nowe amerykańskie prawo motywowane zamiarem ścigania nieuczciwych podatników i nieetycznych instytucji finansowych w rajach podatkowych okaże się przysłowiowym „strzałem w stopę amerykańskiej gospodarki”. Jak wiele działań rządowych, które przynoszą efekty odwrotne do zamierzonych, ponieważ uderza w tajemnicę bankową, zmierza do kontroli kapitału i naruszania prywatności.

 

Zapisy FATCA obligują wszystkie banki i zagraniczne instytucje finansowe (biura maklerskie, fundusze asekuracyjne, fundusze emerytalne, spółki ubezpieczeniowe, fundusze powiernicze) do ujawniania amerykańskiej służbie podatkowej IRS (Internal Revenue Service) rachunków, których właścicielami są obywatele amerykańscy i podmioty gospodarcze z poważnymi udziałami podatników USA. W przeciwnym razie będą musiały liczyć się z nałożeniem 30 proc. sankcji podatkowej na wszystkie transfery z USA. Dodatkowo, każda spółka zagraniczna nie notowana na giełdzie lub jakiekolwiek zagraniczne partnerstwo, w którym występuje 10 proc. własności amerykańskiej, mają obowiązek przekazania IRS nazwiska i numeru identyfikacji podatkowej każdego amerykańskiego akcjonariusza.

 

Jednym z krajów, na które wywarta została ogromna presja, by ujawnić dane amerykańskich właścicieli rachunków, była Szwajcaria. Kampania przeciwko szwajcarskiemu bankowi UBS skończyła się nawet w sądzie po tym, gdy jeden z jego pracowników przyznał, że bank miał stosować nieuczciwe wobec amerykańskiego fiskusa praktyki, m.in. doradzając swym klientom, jak unikać opodatkowania. Efekty presji są już widoczne: wiele banków w rajach podatkowych, ale nie tylko tam, w obliczu spodziewanych kłopotów, nie akceptuje obywateli amerykańskich jako swoich klientów. W rezultacie Deutsche Bank, Commerzbank, HSBC, ING Group czy Credit Suisse zamykają rachunki maklerskie obywateli USA powołując się na „uciążliwość” amerykańskich regulacji, które wejdą w życie z początkiem nowego roku.

 

Z fizyki wiemy, że każda akcja wywołuje reakcję. Tak będzie i w tym przypadku, choć skala i zakres posunięć obronnych zarówno osób prywatnych, jak i instytucji finansowych są trudne do przewidzenia, ze względu na globalny charakter FATCA. Nietrudno jednak przewidzieć, że będą one skierowane przeciwko interesom gospodarczym Stanów Zjednoczonych i poskutkują potencjalnymi, miliardowymi stratami. Chodzi nie tylko o potencjalne inwestycje, ale o koszt administracyjny realizacji postanowień nowej ustawy i spadek zaufania do Stanów Zjednoczonych. Jeżeli to jest droga, którą administracja Obamy zamierza podążać, by zdobyć środki na obiecane podczas kampanii wyborczej wydatki socjalne – życzymy powodzenia.

 

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: wgospodarce.pl

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram