– Jesteśmy przygotowani do obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, podczas wizyty na poligonie w Drawsku Pomorskim, gdzie obserwował szkolących się żołnierzy w ramach manewrów Dragon-17.
– Po drugiej stronie naszej wschodniej granicy na Białorusi odbyły się w ostatnim czasie potężne ćwiczenia (Zapad 2017), prowadzone przez Federację Rosyjską wspólnie z Białorusią. (…) Tamte ćwiczenia miały charakter ofensywny. Niestety mówię to z przykrością. Nasze ćwiczenia w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego mają charakter defensywny. Jesteśmy przygotowani do tego, aby bronić terytorium państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział Andrzej Duda podczas konferencji prasowej zorganizowanej po zakończeniu wtorkowych ćwiczeń.
Wesprzyj nas już teraz!
Prezydent podkreślił, że jest niezwykle zadowolony z faktu, że polscy żołnierze ćwiczą razem z wojskowymi reprezentującymi siły NATO oraz „zaprzyjaźnione” państwa, m.in. Gruzji i Ukrainy. Dał również do zrozumienia, że manewry Dragon-17 pozwolą odpowiedzieć na pytanie na jakim etapie znajduje się proces modernizacji polskiej armii. – Z roku na rok widzimy coraz to nowe rodzaje uzbrojenia, które się pojawiają. Bardzo się cieszę z tego, że polscy żołnierze doskonalą swoją sprawność we współpracy z wojskami sojuszniczymi – podkreślił.
Wcześniej Andrzej Duda wraz z Antonim Macierewiczem, ministrem obrony narodowej obserwowali jedną z bojowych akcji rozegranych według zaplanowanego wcześniej scenariusza. Udział w niej wzięły m.in.: armatohaubice Krab i Goździk, artyleria rakietowa Langusta, czołgi Twardy i Leopard, transportery Rosomak oraz samoloty F-16 i Su-22, a także śmigłowce Mi-24. Jak podaje portal polskieradio.pl „widzowie mogli zobaczyć ewakuację rannych z pola walki i desant kawalerii powietrznej. W półgodzinnym pokazie wzięło udział ok. 700 żołnierzy”.
Dragon-17 to największe tegoroczne manewry Sił Zbrojnych RP, a ich celem jest „sprawdzenie współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej”. Bierze w nich udział 17 tys. żołnierzy oraz 3,5 tys. jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski i 11 innych państw: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy. Ćwiczenia potrwają do 29 września.
źródło: polskieradio.pl, TVP INFO
TK